Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Jak co roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdzieliło dotacje na renowację zabytków. W naszym powiecie trafią one do Gęstowic i Ośna Lubuskiego. Łącznie ministerstwo przekaże na te cele 460 tys. zł. 

osno zabytki1

Kto w tym roku będzie remontował zabytki za pieniądze z MKiDN? Gmina Ośno Lubuskie otrzyma 240 tys. zł z na kolejny etap renowacji murów obronnych z basztą Zwinger.

Również w Ośnie, tamtejsza parafia rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła dostanie 110 tys. zł dotacji na IV etap remontu dachu XIV-wiecznego kościoła. To kolejna dotacja ministerialna dla tej zabytkowej świątyni.

110 tys. zł dotacji otrzyma parafia rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Cybince na drugi etap renowacji XVIII-wiecznego kościoła filialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Gęstowicach. Środki zostaną przeznaczone na zabezpieczenie obiektu zabytkowego, prace ratunkowe i wzmacniające konstrukcję świątyni.

- Ten zabytkowy kościół znajduje się przy trasie Cybinka - Krosno Odrzańskie a został wzniesiony w stylu barokowym przez mistrza murarskiego Jana Karola Matuszka według projektu francuskiego architekta Bernarda Riegelana. Do wymiany zniszczonego pokrycia dachowego doszło w 2009 r., ale obiekt nadal wymaga dalszych prac konserwatorskich – wyjaśnia Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Mniej szczęścia miał wniosek na remont konserwatorski elewacji XIX-wiecznego ratusza, o co też starała się gmina Ośno Lubuskiej. Na ten cel ministerstwo nie przyznało wsparcia.

Jak wyjaśnia R. Semik, były to jedyne wnioski z terenu powiatu słubickiego. Właściciele obiektów zabytkowych z gmin Górzyca, Rzepin i Słubice nie zabiegali o dotacje MKiDN.

Pełną listę tegorocznych dotacji można znaleźć TUTAJ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.