Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że niemiecki rząd planuje wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Niemiec. Wg wstępnych zapowiedzi, ta zasada ma nie dotyczyć m.in. pracowników przygranicznych. Ale nie jest to jeszcze do końca potwierdzone. Miasto Frankfurt wydało w tej sprawie oświadczenie.

Frankfurt

Oświadczenie otrzymaliśmy dzisiaj o godz. 16:00 od Marcina Krzymuskiego ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. Poniżej jego treść.

---

Oświadczenie Frankfurt nad Odrą w sprawie zasad wjazdu polskich pracowników do Niemiec

W nawiązaniu do decyzji Rządu Federalnego Niemiec z dnia 6 kwietnia 2020 w sprawie obowiązku kwarantanny dla osób wjeżdżających do Niemiec i wyjeżdżających z Niemiec w związku ze zwalczaniem koronawirusa najczęściej zadawane pytanie brzmi: czy obywatele i obywatelki Polski, mieszkający w Polsce i chcący wjechać po dłuższym okresie ponownie do Niemiec w celu kontynuacji zatrudnienia, muszą najpierw odbyć dwutygodniową kwarantannę?

Według stanu na dzień 9 kwietnia 2020 r. na godz. 15.00 nie jesteśmy w stanie, niestety, jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie są jeszcze znane przepisy wykonawcze, które dziś przyjmie Rząd Brandenburgii. Zobowiązanie do odbycia kwarantanny przez wyżej wymienione osoby stałoby – naszym zdaniem – w sprzeczności z ofertą Brandenburgii, według której polscy pracownicy mogą uzyskać zwrot kosztów utrzymania w Niemczech do wysokości 65,00 euro dziennie jak również byłoby sprzeczne ze staraniami Brandenburgii, aby ustanowić wyjątki dla pracowników sektora ochrony zdrowia i opieki, pozwalające na regularne przekraczanie granicy. Dlatego w rozporządzeniu mają znaleźć się określone wyjątki dla pracowników przygranicznych a w uzasadnionych sytuacjach będzie możliwe zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny na wniosek uprawnionej osoby.

---

Więcej o planowanej przez niemiecki rząd kwarantannie przeczytacie TUTAJ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Adaza 2020-04-10 11:32
A co z powrotami do Słubic codziennie?
#2 Witja 2020-04-10 12:42
@ Adaza
Powrór do Polski, nawet po jednodniowym pobycie w Niemczech, oznacza dwutygodniową kwarantannę w Polsce. Rozwiązaniem jest wyjazd do Niemiec i zamieszkanie tam do czasu ustania obostrzeń.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.