Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Trudna sytuacja mieszkańców pogranicza, wynikająca z wprowadzonych przez polski rząd ograniczeń, budzi wiele emocji. Głos w tej sprawie zabrał także Piotr Gołdyn, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach. Z jego usta padają mocne słowa.

Piotr Gołdyn

Piotr Gołdyn (z lewej), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach

Radny opublikował oświadczenie na swoim profilu w mediach społecznościowych, które udostępnił także naszej redakcji. Poniżej jego treść.

---

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, Europie i na świecie, chciałbym przeanalizować sytuację i możliwości dwumiasta FF/O Słubice.

Według mojej oceny włodarze dwumiasta nie udźwignęli problemu pandemii, co wynika ze słabości wspólnych struktur i braku wypracowania działań zarówno w czasie normalnego funkcjonowania a tym bardziej w sytuacji zagrożenia mieszkańców.

Uważam, że powinniśmy jako dwumiasto mieć swoją podmiotowość, powinniśmy być uwzględniani we wszystkich decyzjach obu krajów jako jedno społeczeństwo jako aglomeracja niczym nie różniąca się od aglomeracji Gorzowa Wlkp. czy Zielonej Góry.

Dlaczego tak nie jest? To właśnie brak podmiotowości regionu, o który nie zadbali włodarze naszej aglomeracji. Nikt nie wie w Warszawie czy Berlinie, jak my tu funkcjonujemy, nikt nie pomyślał nawet o tym, że żyjemy w połowie po jednej i drugiej stronie mostu, że mamy tu i tu żony, mężów, lekarzy, banki, dzieci, wnuki, przyjaciół, wspólnych pracowników. Nie zrozumiałym jest brak walki o utrzymanie wspólnej podmiotowości o traktowanie nas jako aglomeracji, w obrębie której żyjemy, pracujemy, robimy zakupy. Nie rozumiem, jak można było tak łatwo poddać się a nawet wnioskować o zamknięcie granicy do władz wojewódzkich, narażając nas wszystkich po obu stronach na stres, rozłąkę, problemy z kontaktem ze swoim lekarzem, apteką, bankiem braku możliwości odebrania korespondencji i utracenie możliwości ekonomicznych.

Gdybyśmy byli prawdziwym dwumiastem walczylibyśmy o naszą podmiotowość już dawno a w sytuacjach nadzwyczajnych stanowilibyśmy jedność. W sytuacji bycia jedną aglomeracją utrzymalibyśmy przynajmniej częściowo handel, umożliwilibyśmy odbiór poczty firmowej czy pozwolilibyśmy przynajmniej w części nie powodować perturbacji w firmach, które po obu stronach mają swoich pracowników zachowując oczywiście określone warunki bezpieczeństwa kontrolowane przez nasze wspólne służby porządkowe, które już w obecnym systemie prawny mogą wspólnie patrolować nasze miasta. Chaos, który panuje na naszym pograniczu wynikający między innymi z faktu braku naszej wspólnej podmiotowości jest to, że nawet niemieccy funkcjonariusze celni do końca nie wiedzieli czy będą mogli przyjechać do pracy na TTOC Świecko po wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących przekraczania granicy!!!

Uważam, że należy dokładnie zastanowić się czy aby na pewno nasze podstawowe prawa do pracy, leczenia, zakupów, funkcjonowania oczywiście w rygorach pandemii zostały wystarczająco zabezpieczone.

---

Zgadzacie się ze zdaniem radnego Piotr Gołdyna? Dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Banita 2020-04-03 18:06
Jak najbardziej! Dobrze godo polać chopu! Dość nakazów zakazów i ciągłych kar! Ograniczanie wolności jest w brew konstytucji! Panie Piotrze, trzeba by było teraz pomyśleć jak rozwiązać ten problem w dobie Pandemii. Dla czego ludzie mający meldunek w FFO nie mogą przejść do polski zrobic zakupy, pujść do banku itd. Ludzie którzy pracója w niemczech a mieszkają w Słubicach maja również sprawy po drugiej stronie. Ale widocznie Burmistrz Słubic ma swój świat i swoje klocki.
#2 cinek88 2020-04-03 18:58
W obecnej sytuacji pretensje do Burmistrza moim zdaniem nieuzasadnione. Jakiekolwiek decyzje dotyczące zasad i sposobu przekraczania granicy państwowej mogą zapaść jedynie na szczeblu rządowym. Faktem bezspornym jest fakt że przedłużający się obecny stan z dnia na dzień z tygodnia na tydzień i oby nie! z miesiąca na miesiąc rujnuje naszą lokalną gospodarkę. ps. puki co wydaje się że wygrali ci co już dużo wcześniej zamieszkali po niemieckiej stronie...
#3 Lechita 2020-04-03 19:50
Gorzów czy Zielona Góra to jednolite miasta na terenie Polski. Frankfurt nad Odrą leży w Niemczech, a Słubice w Polsce jakby ktoś nie zauważył. Epidemia pokazała jak cała ta UE jest papierowa i jak patologiczna jest sytuacja Polski, która musi opierać swój rozwój głównie na pracy za Odrą. Zamiast myśleć jak stać się krajem konkurencyjnym, silnym i faktycznie rozwijającym się (nie, montownie i marketu z obcym kapitałem to nie rozwój, to kolonializm), to dalej myliśmy w kategorii kolonii i poddostawcy dla zachodu.
#4 cinek88 2020-04-03 20:26
Heh, Lechita ma trochę racji. Tak czy owak nie czas i miejsce na takie gdybania, jesteśmy wasalem Niemiec i szybko się ten stan rzeczy nie zmieni. Najlepszym przykładem nasza lokalna słubicka gospodarka, jesteśmy całkowicie uzależnieni od sąsiada zza Odry...
#5 Dr. Sommer 2020-04-03 20:42
Dzisiaj ogłoszono w Niemczech plan zaostrzenia warunków przekroczenia granicy z Polski do Niemiec. Tak że jest źle, ale będzie gorzej.
#6 fizyczny 2020-04-03 22:50
Podpisuję się pod tym co napisał w swoim komentarzu Lechita.
@ Dr. Sommer
A już tak z przymrużeniem oka do wpisu :
epoznan.pl/news-news-104512-bez_polakow_nic_nie_dziala_w_niemczech_nie_ma_ludzi_do_zbioru_szparagow
#7 medyk58 2020-04-04 15:46
popieram lechita i cinek88, trzeba podchodzic do sytuacji powaznie a nie myslec tylko o bazarze...popatrzcie na statystyke zarazen..jak wiekszosc mam rodzine w ffo i codziennie spotykam sie whatsaap lub skype widzac moje wnuczki za ktorymi tesknimy, musimy to przecierpiec, ale jak wiekszosc bedzie spacerowac sobie po zakupy, stracimy calkowita kontrole, nie chcemy chyba rywalizowac z wojewodztwem mazowiecki ??
cieszmy sie ze jako region przygraniczny dzieki wladzy mamy najmniejszy przyrost zakazen,
a slubice jak na razie i daj boze jak najdluzej sa dobrze zaopatrzone, kupujcie polska zywnosc bo jest napewno pewniejsza od zagranicznej przereklamowanej nie 2 w jednym, a 1 w dwuch..
Ciekawi mnie, ze zawsze jak cos sie dzieje to ci co rzadza, sa zli a ci najmadrzejsi czemu ich wczesniej nikt nie wybral ?? dlatego jak mozna osadzac ludzi ktorzy w obecnej sytuacji robia co moga, trzeba byc wdziecznym wszystkim sluzba ktore dobrze funkcjonuja, i tylko od nas zalezy jak bedziemy stosowac sie do zalecen sluzb..i przetrwamy ten ciezki dla wszystkich czas,
ale jak to polacy, gegac kazdy umie glosno,a robic nie ma komu ...teraz wszyscy wzieli sie za zmiany i naprawe systemu, zamiast myslec o ochronie samych siebie i ich rodzin,
wielki szacun dla wszystkich sluzb dzialajacych pomimo zagrozenia, pozdrawiam serdecznie
#8 medyk58 2020-04-04 15:50
jeszcze slowo do... banita ...trzymaj kase w polskich bankach ..nie bedziesz musial latac do ffo ..
pozdrawiam
#9 Rob 2020-04-04 17:58
Pan Gołdyn ma całkowitą rację i to jest temat na przyszłość. W obecnej sytuacji rząd w Niemczech a przynajmniej w Brandenburgii zrobiłby wiele, żeby umożliwić Polakom korzystanie z obu stron granicy, ale co z tego jak nasz rząd ma teraz zupełnie inne priorytety. Jeden taki stary, mocno schorowany Pan sobie umyślił, że wybory w maju są najważniejsze i cały rząd pracuje tylko nad tym tematem.
#10 Banita 2020-04-05 19:48
Medyk ,a może Ty będziesz trzymał swoje pieniądze na moim koncie? A ja obiecuje że dam ci 700+.
#11 sabot 2020-04-06 22:26
Powiem tak. Zarówno miasto jak i powiat od miesiąca barykadują się w swoich urzędach, siedzą cichutko i czekają aż się skończy epidemia, zamiast działać i szykować rozwiązania pomocowe dla mieszkańców i przedsiębiorców. Stan epidemii trwa już miesiąc, a my nie usłyszeliśmy co burmistrz i starosta mają do zaproponowania.
Pytam się więc co gmina i powiat postanowiły w sprawach:
1. Czynszów, opłat i podatków od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą, przecież zamknięte są sklepy i granica, a więc działalność zwłaszcza usługowa i handlowa nie jest prowadzona?
2. Zabezpieczenia placówek medycznych w niezbędne środki ochrony i opiekę medyczną oraz wynagrodzenie dodatkowe za pracę w warunkach zagrażających życiu.
3. Zabezpieczenie nauczycieli i uczniów w niezbędny sprzęt komputerowy, w celu nauki e-learningowej. Czy przewiduje się rekompensaty dla nauczycieli za używanie prywatnego sprzętu oraz za dodatkowe czynności związane z przygotowywaniem się do zajęć?
4. Pomocy dla osób starszych, samotnych oraz bezdomnych w podstawowe produkty codziennego użytku oraz psychologicznej?
5. Ulg w podatkach dla osób tracących pracę?
Wiemy, że gmina od wielu lat osiągała nadwyżki budżetowe, a więc nadszedł czas by się nimi podzielić z potrzebującymi.
Nie czas teraz na inwestycje, trzeba je przełożyć na następne lata. Czas na pomoc przedsiębiorcom, bo gdy ich zabraknie nie wpłyną podatki i opłaty do budżetów.
Jest przyzwolenie UE, żeby reguły budżetowe i plany naprawcze w stanie klęski żywiołowej były poluzowane.
#12 Banita 2020-04-07 21:58
Sabot, zbyt wiele oczekujesz od ludzi którzy potrafią tylko zakazywać i karać. Ale bardzo dobre uwagi.
#13 christofm1953 2020-04-14 07:45
Witam Panie Goldyn

Bardzo dobrze Pan napisal , popieram!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.