Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Dziś wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych krokach w zwalczaniu koronawirusa. Został wprowadzony tzw. stan zagrożenia epidemicznego. Na granice wrócą kontrole, zostają zawieszone międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Polski.

Granica

Minimalizujemy pandemię

Premier poinformował, że w walce z koronawirusem rząd zdecydował się podjąć kolejne kroki zapobiegające rozprzestrzenianiu się patogenu.

- Jesteśmy zobowiązani do wykonania kroków, by bezpieczeństwo zdrowotne było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i musimy zminimalizować skutki tej pandemii - mówił M. Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że głównym celem jest zapobieganie. - Niektóre państwa zachodnie spóźniły się z reakcją o 1 do 3 tygodni. Niestety, spodziewamy się w najbliższych dniach przyrostu zachorowań. System zdrowia musi być w stanie zapewnić odpowiednie środki – powiedział premier.

Kontrole i zakaz wjazdu dla cudzoziemców

Jakie decyzje podął rząd? Najważniejsza dla mieszkańców Słubic jest na pewno taka, że od 15 marca zostaną przywrócone pełne kontrole na granicach, tak jak to było przed wejściem do strefy Schengen. Na razie na 10 dni, ale jeśli będzie to konieczne, stan ten zostanie przesłużony do 20 dni, a może potrwać i miesiąc.

Szef rządu poinformował, że po przekroczeniu granicy obywatele Polscy będą skierowani na kwarantannę. - Nie możemy też sobie teraz pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców - powiedział M. Morawiecki. Wtórował mu Mariusz Kamiński, szef MSWiA. - Musimy zamknąć granice przed koronawirusem. To jest wirus, który przyszedł do nas z zewnątrz – podkreślał podczas konferencji.

Decyzja ta oznacza kłopoty dla przygranicznych przedsiębiorców, kupców na bazarach, właścicieli sklepów. Nie będą mogli liczyć na klientów z Niemiec.

Ruch kolejowy i lotniczy wstrzymany

W tym samym czasie, czyli w nocy soboty na niedzielę, zostaną wstrzymane wszystkie połączenia lotnicze w ruchu międzynarodowym. Dotyczy to również pociągów przekraczających polską granicę państwową. Wewnątrz kraju połączenia lotnicze i kolejowe będą działały tak jak do tej pory.

Premier zaznaczył, że ograniczenia obowiązują tylko w zakresie ruchu pasażerskiego. Towary dalej będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Zamknięte bary, restauracje i galerie handlowe

Kolejne ograniczenia dotyczą działania barów, pubów i restauracji. Od soboty będą one mogły jedynie świadczyć usługi „na wynos”. W galeriach handlowych otwarte będą tylko apteki, sklepy spożywcze, pralnie i drogerie. Wszystkie inne sklepy zostaną zamknięte.

Zakaz zgromadzeń

Od jutra nie wolno także organizować zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób. Czołowi politycy i lekarze apelują, żeby zostać w domach – i niepotrzebnie nie wychodzić z domów. - To ostatni moment na zdecydowane działania. Nie mamy już czasu na półśrodki – ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

A co z pracującymi w Niemczech?

A co z osobami, które, tak jak wielu słubiczan, codziennie przekraczają granicę i dojeżdżają do pracy w Niemczech? Więcej informacji TUTAJ.

Zobacz konferencję premiera

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Grzegorz959 2020-03-13 21:03
Czy będą jakieś rekompensaty dla osób , które nie będą mogły pracować na terenie Niemiec w związku z zamknięciem granic?
#2 misuszatek 2020-03-13 23:54
A czy będą rekompensaty dla osób pracujących w Polsce, w Słubicach? Proszę pamiętać najpierw o tych ludziach.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.