Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Marszałek lubuski Elżbieta Polak deklaruje, że szpitale podległe jej urzędowi są gotowe na pojawienie się pacjentów zarażonych koronawirusem. Właśnie badany jest przypadek mieszkańca Cybinki, który niedawno wrócił z Niemiec. Czy na zagrożenia związane z obecnością wirusa gotowy jest także słubicki szpital?

Elżbieta Polak

Procedury gotowe, personel przeszkolony

Szczegółów dowiedzieliśmy się 2 marca podczas specjalnej konferencji prasowej. Marszałek województwa Elżbieta Anna Polak poinformowała, że choć jeszcze nie ma żadnego potwierdzonego przypadku, nadzorowane przez samorząd jednostki ochrony zdrowia są dobrze przygotowane.

- Wdrożyliśmy wszystkie procedury niezbędne w takiej sytuacji. Przećwiczyliśmy to niedawno na bakterii New Dehli. Szpitale są przygotowane, procedury są zaktualizowane i natychmiast zostały wdrożone, personel został przeszkolony – powiedziała E. Polak podczas konferencji.

Poinformowała również, że zarząd województwa przekazał 350 tys. zł na zakup aparatury medycznej (m.in. respiratory). Jest ona niezbędna, bo np. pacjenci z koronawirusem nie mogą korzystać z tej sami sali OIOM, co inni chorzy.

Jedyny oddział w regionie

Jedyny w woj. lubuskim oddział zakaźny, na który powinni trafiać zarażeni, znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Jego szef, dr Jacek Smykał, zapewniał na konferencji o właściwym przygotowaniu placówki. Poinformował, że wprowadzono m.in. zakaz odwiedzin i przyjęć planowych.

Ordynator przyznał, że na oddział trafiają już pacjenci, co do których jest podejrzenie zakażenia koronawirusem. Mają też dużo telefonów z innych placówek ochrony zdrowia.

- Każda taka informacja jest weryfikowana i sprawdzana zgodnie z kryteriami GIS. Liczymy się z tym, że będziemy mieli takich pacjentów i to jest nieuniknione w najbliższym czasie – wyjaśnił.

Dzisiaj przewieziono tam mieszkańca Cybinki, który niedawno wrócił z Niemiec, z rejonu, w którym stwierdzono obecność koronawirusa. Mężczyzna ma gorączkę i kaszel. Czy jest zarażony, okaże się po szczegółowych badaniach.

Nie idź do lekarza - zadzwoń

Obecni na konferencji lekarze wyjaśniali również, co powinni zrobić pacjenci, którzy podejrzewają u siebie zakażenie wirusem.

Nie należy przychodzić do lekarza rodzinnego ani do najbliższego szpitala. Zamiast tego trzeba zadzwonić pod specjalny nr 800 190 590, gdzie uzyska się wszystkie niezbędne informacje. Jeżeli podejrzenie okaże się zasadne, pacjent zostanie przewieziony specjalnym transportem do szpitala w Zielonej Górze.

Słubicki szpital gotowy?

Czy słubicki szpital również jest gotowy na zagrożenia związane z pojawienie się osób zarażonych koronawirusem? Zapytaliśmy o to prezesa lecznicy Łukasza Kaczmarka.

Do tematu będziemy wracać.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.