Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie. W Polsce nie ma jeszcze potwierdzonych zakażeń, ale u naszych zachodnich sąsiadów już tak. Niektórzy wystraszyli się epidemii i zaczęli robić zapasy. Zwiększony ruch widać także w słubickich sklepach.

Koronawirus

Niemcy robią zakupy

W związku z coraz większą ilością zachorowań na koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia podniosła oceny ryzyka do najwyższego poziomu.

W Polsce, póki co nie odnotowano zakażeń, ale za naszą zachodnią granicą tak. Media informują, że w niektórych regionach Niemiec sklepy zanotowały wzrost obrotów o 30-40 proc. Mieszkańcy zaczęli kupować więcej trwałych produktów, takich jak konserwy, mąka, makarony.

Lista na sytuacje awaryjne

Christoph Unger, szef niemieckiego Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof, uspokaja, że nie ma powodów do paniki. Ale jednocześnie podaje listę produktów, jakie warto mieć w domu na 10 dni, na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej.

Na jedną osobę jest to:

  • 20 l wody
  • 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu
  • 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów
  • 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach
  • 2,6 kg mleka i produktów mlecznych
  • 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku (świeże jajka mają trwałość kilka dni, proszek kilka lat)
  • 0,4 kg tłuszczu i olejów

Oprócz tego warto mieć zapas lekarstw, dobrze zaopatrzoną podręczną apteczkę i świece (baterie) na wypadek awarii prądu oraz środki odkażające.W słubickich sklepach większy ruch

Zajrzeliśmy do słubickich marketów i u nas także jest widoczne większe zainteresowanie niemieckich klientów produktami z powyższej listy. Zapytani przez nas sprzedawcy potwierdzają, że nasi sąsiedzi kupują ich więcej i częściej niż do tej pory.

Gdzie szukać informacji

W Polsce, póki co takich zaleceń nie ma. NFZ uruchomił specjalną infolinię, gdzie można dowiedzieć się o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zarażeniem koronawirusa.

Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.

Warto też śledzić rządowy serwis internetowy na temat koronawirusa – www.gov.pl/koronawirus.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.