Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Policja w dalszym ciągu przestrzega przed oszustwami metodą „na wnuczka”. Ostatnio w naszej okolicy nasiliły się takie przypadki. Co zrobić, aby ustrzec seniorów przed niebezpieczeństwem?

senior2

Policja otrzymała sygnały o próbach wyłudzeń od mieszkańców m.in. Bieganowa i Cybinki. Akurat w tych przypadkach seniorzy byli czujni i nie dali wywieźć się w pole. Mniej szczęścia miała osoba z Krosna Odrzańskiego, która straciła aż 30 tys. złotych

Jak najczęściej postępują przestępcy? Np. dzwonią informując, że doszło do wypadku drogowego z udziałem bliskiej osoby i potrzebne są pieniądze. Ale to nie jedyny scenariusz. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, a nawet policjantów. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”.

Jak temu zapobiec? – Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania i szczególna ostrożność w kontaktach telefonicznych. Np. policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy – przypomina Magdalena Jankowska z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Ważna też jest rola krewnych, w tym młodszego pokolenia. - Rozmawiajmy z babciami, dziadkami, starszymi sąsiadami i osobami samotnie mieszkającymi, że są oszuści, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość, łatwowierność i zabrać im wszystkie życiowe oszczędności – apeluje M. Jankowska.

Policjanci przygotowali zbiór zasad, o których warto pamiętać, gdy odbierzemy taki telefon lub przed naszymi drzwiami pojawi się obca osoba, która chce od nas pieniędzy.

PORADNIK - METODY OSZUSTW i NAJWAŻNIEJSZE ZASADY BEZPIECZŃSTWA

W każdym przypadku, gdy tylko podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na policję pod bezpłatny numer 112.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.