Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gdzie będą trafiać pojazdy przewożące nielegalnie odpady np. z Niemiec? Samorząd woj. lubuskiego wyznaczył dwie takie lokalizacje– w powiatach żarskim i słubickim. U nas będzie to teren firmy ZUO International w Kunowicach. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

smieci ciezarowka
Do Kunowic trafią pojazdy z nielegalnymi odpadami (fot. achiwum)

Jak przekonują urzędnicy, nie chodzi o składowanie czy też zrzucanie odpadów, tym bardziej niebezpiecznych, co pojawiało się w wielu internetowych dyskusjach, lecz miejsce postoju pojazdów przewożących odpady.

- Chodzi np. o sytuacje, w których stosowne służby kontrolne, np. policja czy ITD, ujawnią naruszenie wymagań dla transportu. Może to być przewóz odpadów do nieuprawnionego odbiorcy lub naruszenie przepisów tzw. transgranicznego przemieszczania – wyjaśnia Regina Waszkiewicz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Słubicach.

Obowiązek wyznaczania takich miejsc wynika z nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Wg przepisów na 1 mln mieszkańców przypada jedno takie miejsce. Lubuskie, które ma nieco ponad wspomniany milion, wyznaczyło więc dwie lokalizacje. Zadanie ich zorganizowania spadły na powiaty – żarski i słubicki.

Jak to się stało, że będą to Kunowice? O miejsca magazynowania takich pojazdów najpierw zapytał lubuskie powiaty zarząd województwa. Nasi włodarze odpowiedzieli, że takim miejscem nie dysponują, ale zarząd… i tak je wyznaczył, mimo negatywnej opinii władz powiatu. Powód? ZUO International z Kunowic samo zgłosiło się do władz województwa. Postój pojazdów wiąże się z opłatami, więc dla firmy to oczywiście zysk.

11 marca sejmik podjął uchwałę w tej sprawie, którą powiat słubicki zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga została uchylona, ale powiat nie dał za wygraną i skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Na jego decyzję przyjdzie poczekać nawet 2 lata, ale nie łudzimy się zbytnio, że decyzja będzie inna – mówi Robert Włodek, wicestarosta słubicki.

Niezależnie od tego rozstrzygnięcia nasz samorząd musi respektować postanowienia zarówno ustawy, jak i uchwały sejmiku lubuskiego. W przeciwnym razie grozi mu za to kara w wysokości od 10 do 100 tys. zł.

- Rola naszego urzędu będzie sprowadzać się przede wszystkim do wyznaczania opłat za postój pojazdów w miejscu magazynowania odpadów – wyjaśnia R. Waszkiewicz. Starosta będzie wydawać decyzje w przypadku zatrzymania krajowych transportów nielegalnych odpadów. Gdy będą to transporty z zagranicy, np. Niemiec, wtedy uruchamiana jest tzw. procedura zwrotu towarów, za którą odpowiada już Generalny Inspektor Ochrony Środowiska.

scrapyard-2441432 960_720
Wg zapewnień urzędników, odpady nie będą trafiać na wysypisko

- Takie transporty z Niemiec były już zatrzymywane. Zawierały np. śmieci plastikowe zmieszane z pozostałymi odpadami komunalnymi – informuje naczelniczka. Uspokaja przy tym, że tego typu sytuacje w żaden sposób nie wpłyną na bezpieczeństwo i zdrowie samych mieszkańców, jak i lokalnej flory i fauny.

- Śmieci nie będą nigdzie zrzucane, ani składowane, a ZUO posiada odpowiednią infrastrukturę, aby takie pojazdy bezpiecznie przyjmować. Nie będą też tu kierowane pojazdy z odpadami niebezpiecznymi – podsumowuje R. Waszkiewicz.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 piesek123 2019-09-27 23:31
Zainteresowanych zapraszam w tygodniu od godziny 7 na parking przed ZUO.. Całą noc jadą tiry z tym syfem.. Rano stoi około 5-6 sztuk.. Cieknie z naczep jakiś cuchnący syf, odór, że przejść nie idzie..Sortowanie? Bzdura totalna. Rozmawiałem z pracownikiem tej firmy, twierdzi że jeden tir na 10 idzie do sortowni. Pozostałe wysypują od razu do dziury.. Katastrofa.. Żadna kontrola im nie jest straszna, bo wiedzą o niej dużo wcześniej.. Wtedy następuje wycofywanie danych z komputerów, a po kontroli wprowadza się je z powrotem.. Codziennie przyjmują ok. 800 ton tego g-wna.. (ciekawe ile wykazują w dokumentach..) Informacje te są od pracowników.. Taka to ekologia A LA FRANCE.. A my to wdychamy.. pozdrawiam budujących domy w pobliżu tego szamba.. :- :-x
#2 Rob 2019-09-28 14:23
Oczywiście, że mieszkańcy mają się czego obawiać i wszyscy mieszkańcy Kunowic i Słubic powinni mocno protestować. Nie chcemy takiego syfu u nas, a jak będzie zgoda na składowanie to służby nie będą w stanie tego kontrolować. Co na to władze gminy i Słubic ? :sad:
#3 wolanin 2019-09-30 10:24
To was Jabłoński i spółka załatwili. :cry: W spotach obiecują obwodnicę a potem głosują za takim cyrkiem. Proponuję aby tiry parkowały na Zielonych Wzgórzach, na pewnej ulicy naprzeciwko Hordy.

Ale dziwne zarząd województwa z PO, zarząd powiatu też PO i sobie takie kłody rzucają... A po dupie dostają zwykli mieszkańcy. Jakby nam mało tirów było to tera jedzcze te śmieciowe nam sie tu zjadą.

Co na to Zieloni którzy ida do PO w koalicji. Może pan Aniśko działacz się wypowie.
#4 sabot 2019-09-30 15:24
Nie rozumię dlaczego wyznaczono Słubice, przecież kilka lat temu pisaliście, że wysypisko nie spełnia wymogów do gromadzenia tam śmieci i że wkrótce się zapełni. Dlaczego Urząd Marszałkowski nie wyznaczył np. Długoszyna? Co na to w-ce marszałek ze Słubic? Myślę, że mieszkańcy, gdyby wiedzieli oprotestowali by tę decyzję. Trzymam kciuki za korzystny wyrok dla mieszkańców.
ZUO International na swoich stronach pisze o przetwarzaniu i przystosowaniu odpadów do energetycznego wykorzystania poprzez produkcję paliwa alternatywnego, a czy sprzedana za 4 mln zł przez poprzednią władzę nasza spółka ciepłownicza korzysta z takiego paliwa? zuo-international.pl/paliwo-alternatywne/. Raczej w to wątpię.
Czy wysypisko nie zagraża ujęciu wody dla miasta, bo koncentracja w pobliżu "sypialni Słubic" wysypiska, firm transportowych, i przemysłu może mieć negatywny wpływ na wody gruntowe.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.