Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
To była wizyta na wysokim szczeblu. Nad Odrę przyjechali Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Heiko Maas oraz premier Brandenburgii Dietmar Woidke. Z włodarzami Słubic i Frankfurtu rozmawiali o współpracy polsko-niemieckiej.

wizyta minister
Pamiątkowe zdjęcia na moście granicznym (fot. UM Słubice)

Wizyta miała miejsce 5 sierpnia. Podczas rozmów w Collegium Polonicum goście poznali m.in. najważniejsze wytyczne zapisane w przyjętym 9 maja tego roku Słubicko-Frankfurckim Planie Działania na lata 2020-2030.

Jak podkreślali burmistrzowie, oba miasta kładą nacisk na transgraniczne kształcenie, rozwój gospodarki i przyciąganie inwestorów. Przekonywali, że chcą iść w kierunku wspólnej infrastruktury komunalnej, wzmacniać rynek usług, a także włączyć mieszkańców w proces integracji oraz stworzyć nowe płaszczyzny wymiany informacji.

Burmistrzowie opowiedzieli też szefowi niemieckiego MSZ o tym, co udało się osiągnąć. Była mowa m.in. o transgranicznej komunikacji, która istnieje od blisko 7 lat, wspólnej sieci ciepłowniczej, która zapewnia obu miastom bezpieczeństwo energetyczne, polsko-niemieckim przedszkolu w Słubicach, wymianie młodzieży, wspólnej informacji turystycznej czy Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji.

M. Olejniczak i R. Wilke towarzyszyli też niemieckim politykom w wizycie w Gimnazjum im. Karla-Liebknechta we Frankfurcie, gdzie wspólnie się uczy polska i niemiecka młodzież. H. Maas i D. Woidke odwiedzili też Miejskie Centrum Integracji we Frankfurcie nad Odrą, gdzie migranci otrzymują pomoc związaną z pobytem w Niemczech - zakwaterowaniem, nauką języka, opieką zdrowotną, itp.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Pirlo 2019-08-06 09:28
A z tyłu za plecami wszystkich obecnych napis "o przywróceniu dawnych granic" :) Pięknie :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.