Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Znamy więcej szczegółów dotyczących gminnych obchodów 30. rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku. Głównymi punktami programu będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem w Rzepinie oraz panel dyskusyjny w Słubicach.

plakat solidarnosc

O inicjatywie podjętej przed burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka pierwszy raz pisaliśmy jeszcze w marcu br. (ZOBACZ). Przypomnijmy, wszystkie gminy powiatu słubickiego, we współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, postanowiły wspólnie zorganizować obchody pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

W ten właśnie dzień, dokładnie 30 lat później, zaplanowano główne uroczystości. Najpierw o godz. 12 przedstawiciele wszystkich gmin spotkają się w Rzepinie, gdzie złożą kwiaty pod pomnikiem poświęconym polskim bohaterom.

Następnie o godz. 14, już w Collegium Polonicum w Słubicach, odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem naukowców poznańskiego UAM pt. "Polska droga do wolności 1980-1990".

Tego dnia zostaną również uhonorowani uczestnicy konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów, poświęconego najnowszej historii Polski. O rozstrzygnięciu konkursu niedawno pisaliśmy (ZOBACZ).

Jak przypominają organizatorzy, 4 czerwca 1989 roku to ważna data dla Polaków. Wybory zapoczątkowały budowę demokracji, o którą walczyły też tysiące przedstawicieli lokalnych społeczności. Wielu z nich, po czerwcowych wyborach, budowało samorządy.

Dlatego chcemy nadać tej rocznicy podniosły charakter – podkreśla M. Olejniczak. - Będzie to doskonała okazja, żeby spotkać się z osobami, które w gminach powiatu słubickiego tworzyły struktury wolnego państwa – dodaje burmistrz.

Do tematu obchodów będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.