Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
9 maja przypada Dzień Europy, który w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Europejskie spotkania w dwumieście”. Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji przygotowało program dla szkół i jest w trakcie przygotowywania programu dla mieszkańców.

Dzień Europy

Dokładnie 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. Przypomnijmy, w przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Zaproponował powstanie ponadnarodowej instytucji europejskiej, która sprawowałaby nadzór nad produkcją węgla i stali. Traktat podpisano rok później – i właśnie plan Schumana uważany jest za początek Unii Europejskiej.

Motto tegorocznego Dnia Europy na słubicko-frankfurckim pograniczu brzmi „Europejskie spotkania w dwumieście”. Mieszkańców obu miast do udziału w różnych wydarzeniach tego dnia zaprasza Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji.

Gotowy jest już program wydarzeń, przygotowanych specjalnie dla uczniów. Wśród propozycji są m.in. warsztaty dotyczące doświadczania Europy, interaktywny pieszy rajd po obu miastach, konkurs wiedzy o Polsce i Słubicach w UE.

ZOBACZ PROGRAM

Szkoły mają czas na zgłoszenie uczestnictwa do 3 maja. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. + 49 335 606985-14.

Wkrótce ukaże się pełny program wydarzeń z okazji Dnia Europy.

Komentarze   

#1 Lechita 2019-03-14 16:57
Unijnej propagandy ciąg dalszy.
#2 clasic1 2019-03-14 18:03
I tak malutkimi kroczkami usuwa się w niebyt dzień 9 Maja 1945 . Dzień zakończenia 2 wojny światowej ,wywołanej przez niemców i dzień podpisania przez nich bezwarunkowej kapitulacji !!! Trzeba im ciągle o tym przypominać bo pamięć mają krótką . Historię można zakłamywać ale nie można jej zmienić ...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.