Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sala starostwa powiatowego niemal pękała w szwach podczas spotkania informacyjnego dla organizacji pozarządowych, dotyczących możliwości pozyskiwania środków. Jego organizatorem był Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.

szkolenie NGO

Jakie są możliwości wsparcia dla organizacji pozarządowych z Krajowych Programów Operacyjnych, czy z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020? Jak złożyć i rozliczyć wniosek o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim? Tego właśnie mogli dowiedzieć się przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatu słubickiego, którzy 5 marca tłumnie zjawili się w stali starostwa powiatowego.

Pozyskiwanie środków z różnych źródeł, czy to wojewódzkich, czy unijnych nie jest takie proste. Jednym z prowadzących szkolenie był Bogusław Zaraza, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych Departamentu Infrastruktury Społecznej UMWL. Obrazowo wyjaśniał, jak we właściwy sposób przygotować ofertę, która ma szansę na wysoką punktację w konkursie. Na co zwrócić uwagę, a jakich określeń unikać?

szkolenie NGO_3

Mocny nacisk kładziony jest na rezultaty, powinny być twarde, wymierne, np. udział 30 dzieci w zawodach, a nie „poniesienie poziomu sprawności 30 dzieci” – podawał przykłady B. Zaraza.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ organizacje środki na działania zdobywają w konkursach, w których jest spora konkurencja. Trzeba umieć ubrać w słowa swój pomysł i właściwie ująć to w formularzu. – Proponuję pisanie projektu zacząć od końca, czyli od przeczytania karty oceny wniosku. Dowiemy się, za co oceniający przyznaje punkty – podpowiadał szkoleniowiec.

Pozyskane środki trzeba później rozliczyć. Podczas szkolenia była również mowa o tym, w jaki sposób należy to zrobić, jak opisać faktury itp.

szkolenie NGO_2

Przedstawiciele NGO’sów korzystali z możliwości zadawania pytań ekspertom, m.in. pytali o tzw. „umowy wolontariackie” czy wycenę pracy wolontariuszy.

To cenna dawka wiedzy, na pewno się przyda. Szkolenie było bardzo konkretne, wiele z niego wyniosłem – ocenił Jan Muzyka, prezes słubickiego oddziału Związku Dzieci Wojny.

O czym była mowa podczas spotkania? Poniżej materiały szkoleniowe.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.