Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rośnie nam młody dziennikarski narybek! Okazuje się, że żeby tworzyć gazetę, nie trzeba jeszcze wcale umieć pisać. Ale przyda się dziennikarski nos, ciekawość świata, pasje i dobre pomysły. I oni to mają! Zobaczcie, jak z wydawaniem własnego czasopisma „Jarzębinka” radzą sobie przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 1.

jarzebinka gazetka_2
Każdy numer ma swoją niepowtarzalną i kolorową okładkę

Czasopismo „Jarzębinka” ukazuje się już od 2015 roku (z roczną przerwą). Początkowo było miesięcznikiem. Od 2017 jest dwumiesięcznikiem. Redagują je dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 Jarzębinka.

Zespoły redakcyjne tworzą przedszkolaki z 3 grup: Motylów, Krasnalów i Stokrotek. Redaktorem prowadzącym jest nauczycielka Marzanna Maria Ossowska, a wspierają ją dwie panie: Daria Rabenda i Magdalena Orczykowska.

- Najważniejsze są dzieci, ich obserwacje umiejętności, zainteresowania, ogromne chęci – podkreśla M. Ossowska. Okazuje się, że młodzi redaktorzy mają niezłego dziennikarskiego „nosa”. Ciekawych tematów dostarczają im zajęcia w przedszkolu, swobodna zabawa, zainteresowania, rozmowy z rówieśnikami i paniami, spacery.

Ich pasje widać w czasopiśmie. Jest tam np. kącik przyrodniczy, którego autorem jest jeden z chłopców, Marcel, pasjonat przyrody. Praca przebiega sprawnie. Marcel wie, jak wyszukać odpowiednie zdjęcia w internecie, a to, co trzeba o nich napisać – dyktuje pani. Tu przydaje się narzędzie pracy każdego dziennikarza, czyli dyktafon.

jarzebinka gazetka_1
Kolegium redakcyjne "Jarzębinki" w akcji

Do „Jarzębinki” trafiają również zdjęcia budowli stworzonych przez kreatywne przedszkolaki i ich rysunki. Do tych rysunków panie dobierają potem bajkę do czytania.

Również rodzice mają co czytać. W każdym numerze panie szykują dla nich ciekawe artykuły. Było także kilka konkursów z nagrodami. W planach są kolejne. A może wkrótce w czasopiśmie pojawi się jakiś niewielki gadżet? Planów jest dużo!

- Dzieci wspaniale się rozwinęły dzięki wspólnemu redagowaniu „Jarzębinki”. Czują się dowartościowane, pewniejsze, otwarte. Same szukają rozwiązania problemów, jakie napotykamy – podkreśla M. Ossowska. Z uśmiechem dodaje, że wszyscy tworzą zgrany zespół, który lubi to, co robi.

Gratulujemy zarówno paniom, jak i młodym dziennikarzom. Kiedyś w przyszłości zapraszamy do naszej redakcji na praktyki. Na razie umówiliśmy się na spotkanie przy lodach i rozmowę o tym zawodzie, ale to dopiero, gdy za oknem będzie bardziej słoneczna pogoda.

Jesteście ciekawi, jak wygląda efekt pracy przedszkolaków z „Jarzębinki”? Oto lutowe wydanie ich czasopisma. A poniżej galeria zdjęć prezentująca nieco ich dziennikarskiej kuchni.

CZYTAJ JARZĘBINKĘ (pdf)

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.