Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Niski stan rzeki pozwala na dokonywanie kolejnych odkryć. Udało się znaleźć 25 fragmentów historycznych kamieni i tablic nagrobnych, które pochodzą z któregoś ze słubickich cmentarzy – komunalnego lub żydowskiego. Żeby dowiedzieć się o nich więcej, trzeba je wydobyć. Przydadzą się każde ręce do pomocy, zbiórka już dziś!

ZAbytki Odra

Owocne poszukiwania przy brzegu Odry odbyły się 6 października. Jak informuje Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, udało się zlokalizować 25 kolejnych fragmentów kamieni i tablic nagrobnych, pochodzących z cmentarza komunalnego, a być może również żydowskiego.

Jak wyglądają znaleziska? - Na większości z nich zachowały się niemieckie inskrypcje, np. pani Auguste, nazwisko znane jedynie częściowo, urodzona w lipcu 1859 r. czy pan Julius, z powodu czcionki gotyckiej nazwisko na razie trudne do rozczytania – opowiada R. Semik. - Niektóre kamienie są zapisane dwustronnie, np. z nazwiskiem Stein - te mogą mieć pochodzenie żydowskie. Nie brakuje również kamieni z symbolami czy motywami dekoracyjnymi, tj. krzyż, liście dębu, lilia, paproć i inne – dodaje.

Kamienne tablice i nagrobki powinny trafić z powrotem na słubicki cmentarz (tak jak poprzednie takie zaleziska). Do tego potrzebna jest pomoc. – Mile widziany będzie każdy, kto chciałby i mógłby pomóc w wydobyciu oraz transporcie kamieni w okolice cmentarza komunalnego, ale i w dokładnym sprawdzeniu najbliższej okolicy znaleziska – zaprasza R. Semik.

Zbiórka na parkingu przy porcie rzecznym, ul. 1 Maja naprzeciwko dawnej siedziby banku Pekao. Prace zaplanowano na 1-1,5 h (do zachodu słońca). Pogoda powinna sprzyjać poszukiwaniom.

Warto się odpowiednio przygotować: zabrać pojazd (auto, rower lub motocykl), rękawiczki, spodnie robocze, kalosze lub buty trekingowe, szczotki z miękkim włosiem lub szmatki do przetarcia z kamieni piasku i błota. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział wyłącznie pod opieką dorosłych.

Termin: 8.10.2018, godz. 16.45. Miejsce: parking przy porcie rzecznym, ul. 1 Maja.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.