Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wciąż jeszcze nie wiadomo, kto wybuduje wieżę Kleista. Do zakończonego niedawno przetargu ogłoszone przez gminę Słubice przystąpiła tylko jedna firma. 30 lipca otwarto ofertę – okazało się, że podana kwota opiewa na ponad… 12,5 mln zł!

Wieża Kleista


O budowie wieży widokowej przy ul. Sportowej, czyli wieży Kleista, pisaliśmy wielokrotnie. Temat ten budzi wiele kontrowersji i dyskusji wśród mieszkańców. Ale projekt jest realizowany - inwestycja wchodzi w decydującą fazę. Gmina Słubice jakiś czas temu ogłosiła przetarg, żeby wyłonić wykonawcę.

30 lipca otwarto oferty – a właściwie jedną, bowiem do przetargu przystąpiła tylko firma B&W Usługi Budowlane Bożena Dzikowska z Pruszcza Gdańskiego. Zaproponowała cenę ponad 12,5 mln zł. A termin zrealizowania inwestycji wg nich to 9 miesięcy.

Zobacz ofertę

Podana kwota znacznie przekracza wartość, która jest zapisana w projekcie. Przypomnijmy, budowa wieży to element szerszego projektu, który Słubice realizują wspólnie z Frankfurtem. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia po stronie polskiej wynosi 1.102.495,88 euro. Wkład własny gminy Słubice to 165.374,38 euro, a planowana dotacja z UE zamyka się w kwocie 937.121,50 euro.

Czy faktycznie firma ta zostanie wykonawcą inwestycji, czy też przetarg zostanie unieważniony ze względu na zbyt wysoką cenę? Czy opóźni to budowę wieży? Czekamy na oficjalne stanowisko Urzędu Miejskiego w Słubicach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#31 lbaczynska 2018-08-05 18:05
A jakim miastem są Slubice jak nie turystycznym. Tylko cel turystyki jest inny niż wypoczynek. Fałszywym jest twierdzenie że większość mieszkańców jest przeciwna wieży. Przeprowadzone ankiety wskazywały na przewagę osób za wieżą. Część tych przeciwko jest też pewnie częściowo niedoinformowana o tym że 85% kosztów będzie refundowanych przez UE a środki z UE przeznaczone na ten cel nie mogą być przeznaczone na inny cel jak niektórzy by chcieli. Trzeba też pamiętać że oprócz wieży powstamie też teren rekreacyjny co może spowodować ożywienie tego zapomnianego przez większość mieszkańców terenu. Na pewno ten teren stanie się celem spacerów mieszkańców dwumiasta i pewnie mieszkańców z majbliższych okolic. Największy przeciwnik tej wieży nie jaki Pirlo i karpim spojrzeniu posługuje się niedopowiedzeniami , półprawdami i nawet kłamstwami niczym tvpis.
#32 Lechita 2018-08-05 20:10
"A jakim miastem są Slubice jak nie turystycznym. Tylko cel turystyki jest inny niż wypoczynek." - no to mylisz pojęcia, bo turystyką nie jest przyjazd do marketu lub na bazar po zakupy, kupienie fajek, zatankowanie ze względu na niższe ceny. "Fałszywym jest twierdzenie że większość mieszkańców jest przeciwna wieży. Przeprowadzone ankiety wskazywały na przewagę osób za wieżą"" - gdzie te ankiety były przeprowadzone? W urzędzie miasta? Proszę zrobić ogólny sondaż dla wszystkich słubiczan to wtedy możemy dyskutować. "Na pewno ten teren stanie się celem spacerów mieszkańców dwumiasta i pewnie mieszkańców z majbliższych okolic." Mieszkańcy Słubic jak i Frankfurtu nad Odrą nie specjalnie wybierają się na spacer chociażby na stadion, który jest perełką, a dodatkowo miejscem rekreacji. Może warto zająć się grzybiejącymi i niszczejącymi arkadami?
#33 Pirlo 2018-08-05 22:26
@Ibaczyńska vel "Alojzy Toporek" z facebooka, czyli jak się domyślam internetowa wtyka urzędu w internetach. Powiedz mi tylko jedną rzecz propagandysto od siedmiu boleści- gdzie ja kogoś okłamuje ? Czyż nie nie jest prawdą, że wieża pochłonie majątek, a niezależna zewnętrzna firma wyceniła inwestycję na kilkanaście milionów złotych ? Czyż nie jest prawdą, że miasto i gmina potrzebują na dziś dzień ważniejszych inwestycji (o których wspomniał choćby @burmiszcz) ? Czyż nie jest prawdą, że planujecie rozbudowę parkingu i poprowadzenie przez las drogi z betonowych płyt ? Czyż nie jest w końcu prawdą, że Ewald von Kleist był przede wszystkim pruskim żołnierzem, a nie wielkim poetą ? ...I jeszcze jedno- nie łżyj ! Nie było żadnego miarodajnego sondażu, który by pokazywał, że "zwolenników wieży" jest więcej. Wyjdź do ludzi, porozmawiaj z nimi i zobacz jakie są rzeczywiste nastroje.
#34 Lechita 2018-08-05 22:36
@Pirlo - żeby tylko pruskim żołnierzem (szeregowym)...ale to sam oficer pruskiej armii.
#35 Pirlo 2018-08-05 22:53
Warto w tym temacie wspomnieć o jeszcze jednym, o czym na pewno nie napisze @Ibaczyńska znana z facebooka jako "Alojzy Toporek" (oczywiście konto fejkowe). Mianowicie decyzja o tym by budować tę wieżę była zupełnie arbitralna i NIE KONSULTOWANA z mieszkańcami. Skoro pomysł budowy wieży cieszy się rzekomo takim powiedzeniem, to dlaczego nie było konsultacji ? Nierzadko przecież przy milionowych inwestycjach samorządy prowadzą właśnie konsultacje społeczne, o których tutaj nie było nawet mowy.
#36 lbaczynska 2018-08-05 23:04
To o czym piszesz jest turystyki czy chcesz czy nie. Dlaczego nie działać w tym kierunku, żeby ich przyjeżdżało 2 razy więcej albo jeszcze więcej. Trzeba uatrakcyjniać miasto, trzeba być frontem do nich -Niemców, ułatwiać a nie utrudniać. Trzeba tak działać aby każdy przekraczający granicę w Slubicach czy Świecku zatrzymał się u nas choćby na godzinę, na obiad , by kupić fajki, zatankować nie ważne poci ale żeby zostawił tu swoje pieniądze. Ponad 30 Mln turystów przekracza u nas granice. Dzięki wieży może zatrzyma się ich trochę więcej lub niektórzy nadłużej. Ala taka wieża to wciąż mało. Takich atrakcji musi być więcej. Ja proponuję transport koleją linową w gondolach przez Odrę. Nawet te statki są moim zdaniem za mało znane.
#37 Pirlo 2018-08-05 23:12
@Ibaczyńska...Bardzo Ciebie proszę o chwilę szczerości- czy jesteś osobą publiczną, piastujesz na Akademickiej jakieś ważniejsze stanowisko ? BO jeśli tak, to znaczy, że rządzą nami ludzie nawiedzeni...
#38 lbaczynska 2018-08-05 23:16
A po co miała być decyzja o budowie wieży konsultowana z mieszkańcami. Czy decyzja w każdej sprawie na być konsultowana-czy decyzja o każdej budowie sali , boiska, placu zabaw, drogi rowerowej, budowie czy remoncie drogi, budowie przedszkola, budowie parku i co tam jeszcze innego ma byś konsultowana. Czy może tylko to co Pirlo się nie podoba ma być konsultowane a co mu pasuje już nie. Nadto konsultacje nie są wiążące. Pirlo czemu nie składałeś protestów jach tworzono plan zagospodarowania pod wierzę. Są kruczki prawne jak to przeciągać na długie lato. No nie taka świetna rodzina prawników a przegapiła proces tworzenia planu zagospodarowania.
#39 Pirlo 2018-08-05 23:22
Nie rozśmieszaj mnie...W trakcie procedury planistycznej nie składa się żadnych "protestów", lecz jedynie wnioski i uwagi, których burmistrz- jeśli nie ma woli- nie uwzględni...Tak więc wiesz- błędne koło się zamyka. Należało przy takiej inwestycji przeprowadzić normalne konsultacje społeczne i dać możliwość oceny pomysłu, a później projektu lokalnemu społeczeństwu, Zgodzisz się chyba, że budowa wieży jest dość nietypową inwestycją na tle budowy np. ścieżki rowerowej, placu zabaw, czy boiska.
#40 Lechita 2018-08-05 23:39
"A po co miała być decyzja o budowie wieży konsultowana z mieszkańcami." - ponieważ mamy demokrację? Zapomniałem, demokracja jest wtedy jak u władzy jest opozycja. "Czy decyzja w każdej sprawie na być konsultowana-czy decyzja o każdej budowie sali , boiska, placu zabaw" - no to wieża to w końcu inwestycja na skalę europejską czy zwykła sala, boisko, plac zabaw? Powinniście przyjąć jedną linię propagandową. :D
#41 burmiszcz 2018-08-06 15:30
@lbaczynska
To po co robicie konsultajce w sprawie sprzedaży alkoholu?
A wcześniej były zdaje się w sprawie Placu Bohaterów.
Trzeba się więc zdecydować i albo pytamy ludzi od różne ważkie sprawy, albo bierzemy problemy na klatę i koledzy od fajek oraz radni ze swoich diet dopłacają różnicę między 4 a 12 milionów za wieżyczkę.
#42 lbaczynska 2018-08-06 15:56
Decyzja o zakazie sprzedaży alkoholu będzie miała wpływ na na ograniczenie podstawowych naszych praw jak swoboda prowadzenia działalności gospodarczej czy na naszą wolność dokonywania wyborów. Dlaczego ktoś ma mi ograniczać możliwość dokonywania zakupu alkoholu cz też jego sprzedaży gdy ja nie zakłócać ciszy nocnej.Decydujemy tutaj o tym że chcemy pozwolić na ograniczenie naszych praw w zamian za możliwość większego spokoju. Wieża nikomu nie zaszkodzi a napewno przyniesie wiele korzyści.
#43 burmiszcz 2018-08-06 16:49
@lbaczyńska
I powiadasz, że będziemy mieli większy spokój jak jeszcze więcej Niemców, niż obecnie, przyjedzie do naszego miasta.
Masz więcej takich genialnych pomysłów?
To, że wieża przyniesie korzyści, to ja bardzo dobrze wiem.
W pierwszej kolejności "przypadkowej" firmie, która dostanie w dzierżawę parking w okół wieży. Zaraz potem zarobią na niej firmy od sprzedaży energii, sprzątania i remontów.
No qrwa nic tylko powinniśmy wybudować dwie takie wieże, już nazwa i lokalizacja pod drugą wszakże są.
#44 Lechita 2018-08-06 17:32
@burmiszcz - Ibaczynska wspominała coś jeszcze o kolejce nad Odrą....to by było coś! Kolejka wschodniomarchijska, a dodatkowo jeszcze metro im. Kleista, a wisienką na torcie byłoby włączenie do dwumiasta Słubfurtu ze swoim parlamentem, powstałoby prawdziwe europejskie Trójmiasto (Dreistadt)! :D
#45 bajb1 2018-08-07 04:37
Do wszystkich stron tej rozmowy. Każdy ma jakąś wizję rozwoju naszego miasta i każdy z nas ma prawo o tym rozmawiać, ale błagam rozmawiajcie merytorycznie. Skończcie z tym jadem i pluciem na siebie. Nasze miasto nie jest być może miastem w 100% turystycznym, ale ze względu na położenie powinno takim się stawać. Kłocicie się o pierdoły, ale gdzie jest myślenie długofalowe. Kiedyś być może handel całkowicie zniknie lub też stanie się dużo mniej dochodowy i co wtedy?? W naszym mieście potrzeba zrobić wiele podstawowych rzeczy. Co z kanalizacją burzową.!!?? Miasto jest brudne, reklamy szpecą każdy zakątek tego miasta. Potencjał jaki daje nam Odra nie jest w ogóle wykorzystany i nie mówię tylko o Zefirze ale o pięknych terenach przy Odrze z których licznie korzystają mieszkańcy dwumiasta. Dlaczego nie ma budżetu obywatelskiego?? Można tak długo wyliczać. Ludzie trzeba się dogadać między sobą a nie pluć jeden na drugiego bo tylko tak jemy w stanie coś zmienić. Tak przyglądam się od lat waszym rozmowom na tym forum i zauważyłem że oprócz tego że sobie trochę ulżycie dopieprzając jeden drugiemu nic nie osiągneliscie tymi rozmowami. Do roboty zatem drodzy mieszkańcy, do rady startować, zakładać stowarzyszenia, czas brać sprawy w swoje ręce a nie ględzić bezproduktywnie. Pozdrawiam Przemek Baldys. P. S. Nie wstydzcie się swoich nazwisk.
#46 Wiesław 2018-08-07 09:16
Dziękuję panie Przemku za ten komentarz. Dawno nie czytałem tu tak wartościowego wpisu. Panie Pirlo i reszta - dla mnie sprawa jest jasna. Kandydować do rady i zmieniać otoczenie. Organizować się, działać, zakładać stowarzyszenia, fundacje. Sposobów jest wiele. Bez tego wasze gadanie po próżnicy. Pozdrawiam :)
#47 Dr. Sommer 2018-08-07 09:44
Amen! Spotkajmy sie zatem na wiezy i omowmy spokojnie problemy tego miasta.
#48 Pirlo 2018-08-07 09:59
Drodzy Panowie...szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem, dlaczego co niektórym z Was tak bardzo przeszkadza, że na ten temat się rozmawia. Twierdzicie, że rozmowa jest "jałowa" i ogólnie bezproduktywna.Uważam, że jest inaczej- w demokratycznym społeczeństwie jeśli coś stanowi problem, to należy o tym dyskutować. A problem na pewno jest, bo mówiąc najogólniej Pan burmistrz robi co mu się żywo podoba- wbrew mieszkańcom, za ich pieniądze i bez konsultacji. Czas z tym skończyć i głośno podnieść głos sprzeciwu.
#49 Pirlo 2018-08-07 10:16
Jeszcze może dwa słowa o "turystycznych Słubicach"...Ludzie -przestańcie żyć mrzonkami. TO miasto żyje i rozwija się tylko i wyłącznie dzięki różnicach w cenach (+ jakość usług). Gdy te się kiedyś wyrównają (jeśli w ogóle), to nie będzie dla Słubic ratunku. Nie pomoże Wam wówczas ani wieża Kleista, ani Bismarcka, ani gondole, ani nawet sztuczny atol koralowy na łąkach, czy tor narciarski wokół cmentarza.Spójrzcie wprawdzie w oczy i skupcie się na rzeczach najważniejszych- drogi gminne, wspomniana kanalizacja burzowa i długo by tak jeszcze wymieniać.
#50 Dr. Sommer 2018-08-07 10:42
Tez bym wolal wieze nazwac wieza Ciszewicza a nie Kleista, ale wtedy zachodnia Europa nam by za nia nie zaplacila. Wieza jednak bedzie stylowa, nowoczesna i kojarzyc sie ze Slubicami a nie z czasami Adolfa.
#51 Pirlo 2018-08-07 10:49
@Sommer- możesz sobie nawet jego popiersie w ogrodzie postawić. Tylko pamiętaj o jednym- za swoje.
#52 Dr. Sommer 2018-08-07 11:03
Pirlo, gdyby Niemcy mi do dodali 85% to bym postawil cale jego cialo z brazu. Czym wieksze tym cenniejsze.
#53 Pirlo 2018-08-07 11:16
Niemcy ze swoich to Ci akurat nic nie dadzą, bo nie są idiotami. Pieniądze w ramach refundacji na wieżę przekaże UE, do której zresztą też się dokładamy. I to przekaże jedynie wówczas (a może i nawet nie) kiedy inwestycja będzie sfinalizowana. Innymi słowy sami musimy zrealizować inwestycję (posiłkując się własnym budżetem i kredytami), której w dodatku realny koszt okazuje się znacznie wyższy od kwoty zapisanej w kosztorysie. A dodaj do tego jeszcze późniejsze koszty utrzymania...Ale o to w gminie lepiej nie pytać, bo kwot żadnych Tobie nie podadzą- zupełnie tak jakby niczego wcześniej nie kalkulowali.
#54 Pirlo 2018-08-07 11:19
Dodam jeszcze, że ta refundacja ma wynosić-jak podał zresztą portal- 937.121,50 euro. i ani centa więcej. Tymczasem zewnętrzna firma wycenia inwestycję na prawie 13 milionów złotych. Pytam- kto zapłaci realne koszty wzniesienia i utrzymania wieży ?
#55 Pirlo 2018-08-07 11:45
Żeby Tobie to @Sommer lepiej rozrysować:
Wkład z budżetu gminy: 165.374,38 euro (około 711 tysięcy złotych)
Refundacja z UE (po finalizacji inwestycji):937.121,50 euro (około 4 miliony złotych)
Realna wycena inwestycji przez jedyną firmę, która stanęła do przetargu: ponad 12 i pół miliona złotych !
Projekt- ponad 100 tysięcy złotych
Opinie prawne pod grunt- około 40 tysięcy złotych
Utrzymanie: koszty nieznane
Wpływ na środowisko- parking, droga z betonowych płyt na 700 metrów
Patron: pruski oficer, który w chwilach wolnych od wojaczki pisywał wierszyki
#56 Dr. Sommer 2018-08-07 11:53
Skoncz mi juz prosze z tym srodowiskiem. Nie bedzie tu zadnej kopalni wegla brunatnego i nie trzeba z takim sztucznym poswieceniem podchodzic. Wole miejsce spotkania dla zadowolonych i usmiechnietych spacerowiczow i rowerzystow, ktorzy przybyli tam po kulturalnej drodze niz ciemny pagorek z wydaptanana sciezka z czychajacymi po obu stronach kleszczami.
#57 Pirlo 2018-08-07 12:05
@Sommer-Kilka lat temu grupa mieszkańców zleciła ekspertyzę środowiskową jednemu ze stowarzyszeń ekologicznych (czytający to urzędnicy świetnie o tym wiedzą), które stwierdziło, że są to tereny cenne jeśli chodzi walory środowiskowe. Twój ostatni wpis potwierdza natomiast tylko jedno- jesteś zupełnym ignorantem i nie znasz kulisów realizacji tej inwestycji.
#58 Dr. Sommer 2018-08-07 12:20
A to ze Niemcy nie sa idiotami postawilbym pod znakiem zapytania. Faktem jest jednak, ze w miedzyczasie juz nie potrawia wybudowac ani lotniska ani dworca kolejowego. Przy uzywaniu trykow w spalinach samochodow to mysleli, ze moga mydlic caly swiat. Pierwsi dyrektorzy juz siedza w wiezieniach - ale w USA. Nawet Slubicer Str. przy moscie nie potrafili normalnie zrobic. Jest wielkie szerokie pole zielska a samochody musza z tego powodu na ostrym zakrecie po pasie rowerowym jechac, jak by to bylo w centrum Tokio i miejsca brak.
Juz nie chce nawet wspominac, ze zaprosili sobie ponad milion ludzi bez paszportow, ktorych chetnie by teraz do Polski wyslali albo do Czech czy Wegier.
#59 Dr. Sommer 2018-08-07 12:27
Pirlo ale Twoim celem w tym przypadku najprawdopodobniej w ogole nie jest ochrona srodowiscka ani chec zabrac te pieniadze (co nie jest mozliwe) i komus wybetonowac podworze i doprowadzic kanalizacje tylko cytuje pana K. z miasta S.:

"No i nam na Sosnowej do talerzy będą zaglądać!"

(Zrodlo: gazetalubuska.pl)
#60 Pirlo 2018-08-07 12:41
No przecież mieszkańcy tamtych okolic nie ukrywają faktu, że sąsiedztwo wieży będzie im przeszkadzać. Nie odkryłeś zatem żadnej Ameryki. Ale powiem Tobie coś- to absolutnie nie wytrąca innych i licznych argumentów przeciw tej inwestycji. Jeśli chodzi o mnie to jednak zdecydowanie bym wolał, aby za część tych pieniędzy wyremontowano gruntownie np. drogi, czy rozsądnie zrewitalizowano tamten park. No, ale o tym już rozmawialiśmy.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.