Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubice pamiętały o Narodowym Dniu Zwycięstwa, który od 2015 roku obchodzony jest 8 maja. Z tej okazji nasze miasto odwiedzili żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Pokazywali swój sprzęt, w tym Rosomaka… i chętnie pozowali do zdjęć z odwiedzającymi. Zobaczcie sami w naszej fotorelacji.

Wojskowe pokazy

Choć teraz żyjemy bezpiecznie, są takie daty, o których nie można zapominać. 8 maja przypadła 73. rocznica zakończenia II wojny światowej (tego dnia Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji). Od 2015 roku pod tą pozycją w kalendarzu kryje się Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony uchwałą przez polski sejm.

I o tej dacie pamiętano także w Słubicach. Nie było oficjalnych akademii i tego typu uroczystości, ale nasze miasto – na zaproszenie władz gminy – odwiedzili Ci, którzy na co dzień pilnują bezpieczeństwa naszego kraju, czyli polscy żołnierze, a konkretnie mundurowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. To jednostka, która jest szczególnie zasłużona w misjach w Iraku i Afganistanie.

Swoje pojazdy bojowe zaparkowali na placu przy dworcu autobusowym. A już od godz. 11 zaczęły się schodzić grupy dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli, żeby na własne oczy zobaczyć, jakim sprzętem dysponuje nasze wojsko.

Największe zainteresowanie wzbudził oczywiście transporter opancerzony Rosomak, głównie ze względu na ogromne rozmiary i wygląd. Można było nie tylko go zobaczyć z zewnątrz, ale również… do niego wejść, usiąść na siedzeniach, przymierzyć prawdziwy hełm. Z tej możliwości chętnie korzystali najmłodsi – zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.

Żołnierze z Międzyrzecza cierpliwie odpowiadali na pytania zwiedzających. A tych było wiele, głównie o sprzęt i zagraniczne misje. Bardzo chętnie również pozowali do pamiątkowych zdjęć. „Pożyczali” do nich również swój karabin czy beret – oczywiście do zwrotu. Chętnych do otrzymania karabinu i przymierzenia się do strzałów również nie brakowało, szczególnie wśród starszych chłopców.

A ci, których zainteresowało wojsko, mogli dowiedzieć się więcej o samej brygadzie, jak i tradycji wojsk lądowych w specjalnym punkcie informacyjnym.

Zapraszamy do naszej fotorelacji z wydarzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ja28rek 2018-05-11 20:18
Dla dzieciaków frajda, ale z tym sprzętem do muzeum wypadało by pojechać :-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.