Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Z początkiem lata jak co roku wracają problemy z dziko rosnącym barszczem Sosnowskiego. Czytelnicy znowu alarmują nas o miejscach, gdzie znajduje się ta silnie toksyczna roślina. Co robić, gdy na nią trafimy?

barszcz rzepinska
Okazałe egzemplarze rosną przy ul. Rzepińskiej

Barszcz Sosnowskiego internauci wypatrzyli przy ul. Rzepińskiej, na wysokości pola golfowego. Rośnie też w samym mieście, przy jednej z niezamieszkanych posesji na Alei Niepodległości. Rok temu był już stamtąd usuwany, po tym jak jedna z naszych czytelniczek zgłosiła sprawę, ale niestety znowu się pojawił.

Jeśli zauważymy barszcz Sosnowskiego należy natychmiast powiadomić pracowników wydziału środowiska w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Można też zadzwonić bezpośrednio do straży miejskiej. Urzędnicy od dawna walczą z tą niebezpieczną rośliną na terenach będących pod komunalną jurysdykcją. Na działkach nie będących własnością gminy mogą jedynie ustalić właściciela terenu i złożyć wniosek o usunięcie barszczu. Zajmuje sie tym specjalistyczna firma.

Przed dotykaniem rośliny przestrzegają biolodzy. Jest bardzo toksyczna, powoduje dotkliwe oparzenia, a w skrajnych przypadkach może nawet spowodować śmierć. Jeśli dojdzie do kontaktu należy niezwłocznie i dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przynajmniej przez 48 godziny. Gdyby sok dostał się do oczu, jeszcze zanim trafi się do lekarza, należy przemyć je dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem).

Barszcz Sosnowskiego, zwany niekiedy "zemstą Stalina", przywędrował do Polski na przełomie lat 50' i 60' jako roślina pastewna. Wkrótce porzucono jego hodowlę, ale niekontrolowanie się rozprzestrzenił. Roślina powoduje degradację środowiska i jest niebezpieczna w bezpośrednim kontakcie, szczególnie w ostrym słońcu. Jej sok powoduje oparzenia, może nawet spowodować śmierć u człowieka.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 victory79 2017-06-27 17:56
Wystarczy polać odpowiednim herbicydem a tam pewnie wycięli i w takim przypadku zawsze odrośnie
#2 szabla 2017-06-28 09:14
Zgadza się, ogromne okazy widać aż z drogi

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.