Słubice: 20 października 2019   |   Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Dziupla dba o słubickie płazy - w studzienkach zamontowała kolejne drabinki
reklama

Dziupla dba o słubickie płazy - w studzienkach zamontowała kolejne drabinki

W Słubicach mamy kilka miejsc, gdzie żyją będące pod ochroną traszki. Jednym z nich jest niewielki, wysychający latem staw przy ul. Kwiatowej. O płazy troszczy się Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która montuje dla nich specjalne drabinki w studzienkach kanalizacyjnych.

traszki dziupla_1

Studzienki to niebezpieczna pułapka dla płazów: traszek i żab. Dlatego Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych w zeszłym roku zamontowała 7 specjalnych drabinek, po których stworzenia mogą wychodzić na zewnątrz. A 1 sierpnia tego roku dołożyła kolejnych 6. Wszystkie przyjechały aż z Wielkiej Brytanii, od Brytyjskiego Towarzystwa Herpetologicznego.

Brytyjskie drabinki w Słubicach

- Brytyjczycy u siebie montują je głównie ze względu na ropuchy, nie mieli do tej pory doświadczeń z traszkami. Wysyłaliśmy im informacje, jak sprawdzają się drabinki u nas i obecnie w planach jest wydanie notki na ten temat w jednym z czasopism naukowych – opowiada Natalia Duer, prezes zarządu fundacji. Polska jest pierwszym krajem, a Słubice pierwszym miastem poza Wielką Brytanią, które z nich korzystają.

traszki dziupla_3

Z pomocy drabinek korzystają m.in. dwa mieszkające w stawie gatunki traszek – grzebieniaste i zwyczajne. Jak tłumaczy N. Duer, wiosną idą do stawu, a teraz, kiedy staw wysycha, rozchodzą się po okolicznych ogródkach i prowadzą typowo lądowy tryb życia. I jest im tu dobrze.

- Byliśmy tu po pierwszym większym deszczu i widzieliśmy sporo młodych osobników. To oznacza, że zdążyły przeobrazić się w postać dorosłą zanim staw wysechł – wyjaśnia N. Duer.

Żabia niespodzianka

W montażu drabinek towarzyszyli jej wolontariusze. Studzienki zostały wyczyszczone przez pracowników ZUWŚ. A potem zmierzone, żeby dokładnie dopasować drabinkę.

traszki dziupla_4

Tuż przed jej włożeniem należało jeszcze sprawdzić, czy akurat nie wpadł do niej żaden płaz. I tu czekała na wszystkich spora niespodzianka, a w zasadzie kilka – w niemal każdej studzience pływały małe żabki. Zostały złapane, obejrzane i wypuszczone na wolność. Bez dotykania, bo, jak wyjaśniła N. Duer, płazy są bardzo delikatne i może im szkodzić chemia lub pot z naszych rąk.

Traszki sposobem na… komary

Koło stawu przy ul. Kwiatowej od zeszłego roku stoi tablica informacyjna, która wyjaśnia, kim są jego płazi mieszkańcy.

Kiedy prowadziliśmy w zeszłym roku Płazią Akademię, przyszło do nas wielu mieszkańców. Jedni widzieli już traszki podczas spaceru, tylko nie wiedzieli, co to jest, a inni uważali do tej pory staw za całkowicie bezużyteczną wylęgarnię komarów – opowiada N. Duer. A okazuje się, że larwy traszek zjadają… larwy komarów.

1 sierpnia na dnie wyschniętego stawu wolontariusze spotkali kilka okazów. Zarówno małe traszki grzebieniaste, jak i zwyczajne. A przy okazji N. Duer przedstawiła jeszcze kilku innych mieszkańców tych okolic – np. małego pająka, który charakteryzuje się tym, że potrafi zmieniać kolory.

traszki dziupla_2

W Słubicach traszki mieszkają jeszcze w kilku miejscach, np. w stawie pomiędzy boiskami bocznymi SOSiR i w zbiorniku przeciwpożarowym na strefie ekonomicznej. N. Duer przyznaje, że staw między boiskami jest genialny pod wieloma względami – tętni w nim życie.

Poznać, żeby dbać

21 sierpnia o godz. 14.30 przekonają się o tym seniorzy, którzy wezmą udział w grze terenowej, w ramach projektu „Nowoczesny Senior” Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Oprócz przyrodniczej rywalizacji, N. Duer będzie opowiadać im o tajnikach natury. Bo właśnie edukacja przyrodnicza jest główną misją Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Jeśli lepiej pozna się przyrodę, łatwiej jest czuć się za nią współodpowiedzialnym i chronić ją.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama