Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Szef niemieckiego MSZ i premier Brandenburgii odwiedzili Frankfurt i Słubice
reklama
reklama

Szef niemieckiego MSZ i premier Brandenburgii odwiedzili Frankfurt i Słubice

To była wizyta na wysokim szczeblu. Nad Odrę przyjechali Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Heiko Maas oraz premier Brandenburgii Dietmar Woidke. Z włodarzami Słubic i Frankfurtu rozmawiali o współpracy polsko-niemieckiej.

wizyta minister
Pamiątkowe zdjęcia na moście granicznym (fot. UM Słubice)

Wizyta miała miejsce 5 sierpnia. Podczas rozmów w Collegium Polonicum goście poznali m.in. najważniejsze wytyczne zapisane w przyjętym 9 maja tego roku Słubicko-Frankfurckim Planie Działania na lata 2020-2030.

Jak podkreślali burmistrzowie, oba miasta kładą nacisk na transgraniczne kształcenie, rozwój gospodarki i przyciąganie inwestorów. Przekonywali, że chcą iść w kierunku wspólnej infrastruktury komunalnej, wzmacniać rynek usług, a także włączyć mieszkańców w proces integracji oraz stworzyć nowe płaszczyzny wymiany informacji.

Burmistrzowie opowiedzieli też szefowi niemieckiego MSZ o tym, co udało się osiągnąć. Była mowa m.in. o transgranicznej komunikacji, która istnieje od blisko 7 lat, wspólnej sieci ciepłowniczej, która zapewnia obu miastom bezpieczeństwo energetyczne, polsko-niemieckim przedszkolu w Słubicach, wymianie młodzieży, wspólnej informacji turystycznej czy Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji.

M. Olejniczak i R. Wilke towarzyszyli też niemieckim politykom w wizycie w Gimnazjum im. Karla-Liebknechta we Frankfurcie, gdzie wspólnie się uczy polska i niemiecka młodzież. H. Maas i D. Woidke odwiedzili też Miejskie Centrum Integracji we Frankfurcie nad Odrą, gdzie migranci otrzymują pomoc związaną z pobytem w Niemczech - zakwaterowaniem, nauką języka, opieką zdrowotną, itp.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama