Słubice: 9 grudnia 2018   |   Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
reklama
reklama

Przyszli wojskowi z Rzepina już po ślubowaniu

Wiecie, że w rzepińskim ogólniaku od września działa klasa wojskowa? Jej uczniowie właśnie mają za sobą uroczyste ślubowanie, dzięki któremu są już kadetami. Wzięli też udział w swojej pierwszej defiladzie, razem z zawodowymi żołnierzami.

slubowanie rzepin_1

Decyzja o tym, że w Rzepinie powstanie klasa wojskowa zapadła rok temu. Wtedy, podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Rzepinie podpisało porozumienie o współpracy z 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli Grażyna Goj, ówczesna dyrektor szkoły, i gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca tej dywizji. Dzięki porozumieniu od września w rzepińskim liceum działa klasa o profilu wojskowym, w której uczy się 30 uczniów.

Okazję do efektownego zaprezentowania się szerszej publiczności przyszli wojskowi mieli 9 listopada. Tego dnia odbyło się ślubowanie. Do pierwszego poważnego występu w mundurze uczniowie szykowali się już od początku roku szkolnego, ćwicząc m.in. musztrę wojskową.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, którą celebrował s. bp. Stefan Regmunt. Po niej wszyscy udali się na plac przed ratuszem – to właśnie tam odbył się apel połączony ze ślubowaniem.

Nie zabrakło znamienitych gości, w wydarzeniu udział wzięli m.in.: Waldemar Zubek, dyrektor biura ds. proobronnych w Ministerstwie Obrony Narodowej (reprezentujący Michała Dworczyka, sekretarza stanu w MON), gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzaju Sił Zbrojnych, Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych i rodziny, najbliżsi i przyjaciele ślubujących uczniów. Gospodarzem uroczystości był Stanisław Dudzis, burmistrz Rzepina. A zgromadzonych gości przywitała również Ewa Winiarczyk, dyrektor rzepińskiego liceum.

slubowanie rzepin_2

Na uroczystości byli również zawodowi żołnierze: asystę honorową wystawiła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana - współorganizator ślubowania. Obecna była również orkiestra wojskowa z Żagania pod dowództwem st. chor. szt. Adama Dudzika.

Warto przy okazji przytoczyć słowa przysięgi. Uczniowie, a właściwie już kadeci, ślubowali uroczyście: swoim zachowaniem i postawą nigdy nie splamić godności munduru, pilnie przestrzegać prawa, dyscypliny szkolnej oraz rzetelnie wykonywać powierzone zadania, poznać specyfikę służby oraz rolę Policji, doskonalić swoją sprawność fizyczną i techniki samoobrony, zdobyte umiejętności wykorzystywać wyłącznie zgodnie z duchem praworządności, obywatelską postawą godnie reprezentować naszą Ojczyznę i szkołę. Aktu ślubowania dokonał gen. dyw. Jarosław Mika.

Skąd w ogóle pomysł na tego rodzaju nauczanie? Założenie działania klas wojskowych, które powstają na bazie współpracy z wojskiem, jest takie, żeby uczeń, po zakończeniu nauki, był na podobnym poziomie co żołnierz po podstawowym szkoleniu – tak aby to, czego się nauczył, było kompatybilne z tym, czego później wymagają służby mundurowe. Dlatego jest to dobry wybór dla tych, którzy w przyszłości widzą siebie „w mundurze” – np. w wojsku.

A młodzi kadeci z Rzepina już wprawiają się w niełatwych żołnierskich zadaniach. Za nimi pierwsza defilada, która zakończyła uroczystość ślubowania: razem z kadetami wzięli w niej udział żołnierze z pododdziałów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. A to dopiero początek ich wojskowej drogi - podobnych żołnierskich zajęć i wyzwań nie zabraknie w trakcie całego roku szkolnego.

Autorem zdjęć jest Joanna Karbowska. Więcej fotek z uroczystości znajdziecie na stronie Zespołu Szkół w Rzepinie: zso.rzepin.org.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama