Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Uroczyście i na sportowo świętowano 70-lecie piłki nożnej na ziemi słubickiej. W sobotę stadion przy ul. Sportowej zapełnił się sympatykami "kopanej", którzy przez lata budowali historię tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Hitem był mecz Polonii Słubice z legendarną Pogonią Lwów.

Polonia Słubice - Pogoń Lwów
Polonia Słubice - Pogoń Lwów (5:4)

Obchody rozpoczęły się od amatorskiego turnieju drużyn przyzakładowych. Na murawie spotkało się wielu byłych piłkarzy Polonii, którzy nierzadko przyjechali z bardzo daleka. Mimo, że gra miała charakter towarzyski, nikt nie zamierzał odpuszczać. Ostatecznie wygrała ekipa Dżozi Tim tuż przed Foliarexem i MBB. Na kolejnych miejscach uplasowali się Old Boys, Policja oraz ZUWŚ.

Następnie na murawie zaprezentowali się młodzi zawodnicy Polonii z drużyny trampkarzy. Ich przeciwnikiem byli rówieśnicy z zawsze mocnej Warty Gorzów. Nasz zespół po ciekawym meczu pewnie wygrał 2:0.

Oprócz sportowych zmagań był także czas na wyróżnienie tych, którzy przez wiele lat budowali i wspierali słubicką piłkę. Ponad 100 osób otrzymało wyróżnienia w formie grawerowanych dyplomów, medali oraz odznaczeń Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Lubuskiego Związku Piłki Nożnej oraz zrzeszenia LZS.

70 lat piłkarstwa na ziemi słubickiej docenił prezes PZPN Zbigniew Boniek, który przysłał specjalny list gratulacyjny. Stadion w Słubicach odwiedził były kadrowicz, obecnie działacz piłkarski Dariusz Gęsior. Pojawili się także dawni trenerzy Polonii Grzegorz Kapica, Roberto Szymański, Zbigniew Kozłowski. Nie mogło zabraknąć wychowanków, którzy po nabraniu piłkarskich szlifów w Słubicach z dużym powodzeniem występowali na ligowych boiskach całego kraju (byli m.in. Kamil Sylwestrzak i Krzysztof Kaczmarczyk).

Punktem kulminacyjnym obchodów był mecz Polonii Słubice z Pogonią Lwów, najstarszą i najbardziej utytułowaną przed II wojną światową polską drużyną piłkarską, obecnie reaktywowaną i grającą w III lidze ukraińskiej. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym 1:1, ale za to w drugiej części meczu zobaczyliśmy grad bramek. Najpierw rozstrzelali się poloniści i słubicka drużyna prowadziła już 5:1. Goście jednak pokazali ambicję i zdołali zdobyć trzy kolejne bramki. Na wyrównanie zabrakło im już jednak czasu i mecz zakończył się wynikiem 5:4 dla słubiczan. Strzelcy bramek dla Polonii: Artur Anioł, Wojciech Zieniewicz, Marcin Dobras, Krystian Haręzga (x2).

Kibice Polonii
Kibice Polonii Słubice z nowymi flagami

Niezwykle efektownym akcentem była oprawa meczowa przygotowana przez fanów Polonii. Kibice zaprezentowali także nowe flagi, uszyte specjalnie z okazji jubileuszu. To, co działo się na trybunach, pozytywnie ocenił prezes Polonii Andrzej Martyniak.

- Byłem bardzo zbudowany tym co zobaczyłem w trakcie meczu. Panowała sympatyczna atmosfera i kulturalny doping. Szczególnie wspaniałe było zakończenie, gdy po ostatnim gwizdku sędziego gracze obu drużyn podeszli do kibiców i otrzymali od nich gromkie brawa. Życzyłbym sobie takich sytuacji na każdym spotkaniu z naszym udziałem - powiedział prezes w rozmowie z naszą redakcją.

Losowanie nagród
Losowanie nagród dla kibiców

W trakcie uroczystości nie zabrakło także niespodzianek dla fanów. Każdy kto wykupił symboliczną cegiełkę na wsparcie słubickiego klubu (sprzedawanych w trakcie imprezy), mógł wziąć udział w losowaniu cennych nagród. Do wygrania były dwa telewizory, sprzęt elektroniczny, a także ciekawe pamiątki piłkarskie - koszulki Łukasza Fabiańskiego i Kamila Sylwestrzaka z autografami.

Losowanie z nagrodami, podobnie jak cała impreza, nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie sponsorów: Transhand (główny sponsor obchodów), TPV Displays, M.B.B. Logistics, Kohl Słubice, SOSIR, Starostwo, Urząd Miasta, Trans Logistyka Olga Juchniewicz. Imprezę wsparli także FSL Aktywni dla Powiatu. Portal Słubice24 był patronem medialnym imprezy.

O ocenę obchodów poprosiliśmy Krzysztofa Babija z zarządu Polonii Słubice, który był jednym z głównych organizatorów.

- Uważam, że obchody zakończyły się sukcesem. Mimo problemów z aurą udało się przeprowadzić imprezę zgodnie z planem. Same przygotowania trwały kilka miesięcy. Jestem zadowolony z zaangażowania członków zarządu. Widać było, że wszyscy robiliśmy to od serca. Najbardziej dumny jestem, że udało się przeprowadzić mecz z najstarszym polskim klubem i wielokrotnym mistrzem Polski LKS Pogoń Lwów. Taki mecz to naprawdę ogromne wydarzenie. Dziękuję sponsorom tego wydarzenia, bo dzięki nim możliwe było przeprowadzenie tego w takiej formie i z takim rozmachem. Dziękuję również wszystkim za przybycie, nasi kibice nie zawiedli i przygotowali piękną oprawę i doping na ten mecz. Zapraszam na najbliższe mecze MKS Polonia Słubice. Oby każdy mecz wyglądał jak ten z LKS Pogoń Lwów - powiedział.
 
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.