Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
87. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym w Słubicach

W dniach 12-14 stycznia Słubice były gospodarzem 87. Mistrzostw Polski w Kolarstwie Przełajowym. Choć 2024 rok dopiero się zaczął, to już można powiedzieć, że była to jedna z najważniejszych imprez sportowych w naszej gminie. Zapraszamy na podsumowanie.

Na początku warto przypomnieć, że Słubice otrzymały decyzję o organizacji mistrzostw jeszcze na początku 2023 roku (ZOBACZ). Przygotowania trwały wiele miesięcy, a ich zwieńczeniem była właśnie trzydniowa impreza w połowie stycznia.

- Do Słubic przyjechało kilkaset zawodników i zawodniczek, nie tylko zawodowych kolarzy posiadających licencję, ale także amatorów, dla których zorganizowaliśmy osobne mistrzostwa – opowiada Piotr Zalisz ze Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dyrektor zawodów. – To było dla nas duże wyzwanie logistyczne, bo łącznie przez trzy dni imprezy przewinęło się blisko 2000 osób: kolarzy, trenerów, działaczy, zaproszonych gości i kibiców – podkreśla.

Elita, amatorzy i kolarska młodzież

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem rywalizacji sztafet, drugiego dnia ścigali się właśnie wspomniani amatorzy i młode pokolenie kolarzy, a ostatniego dnia mistrzostw czekały nas przede wszystkim emocje związane z rywalizacją elity.

W tej ostatniej kategorii, najbardziej prestiżowej, zwyciężyli Zuzanna Krzystała wśród kobiet i Marek Konwa wśród mężczyzn. Łącznie – we wszystkich kategoriach - rozdano kilkadziesiąt kompletów medali.

Organizatorów ucieszyła duża frekwencja wśród startujących. – Jesteśmy zadowoleni z dużego udziału nie tylko amatorów, ale również zawodników z najmłodszych kategorii - juniorów, młodzików i żaków. To potwierdzenie zauważalnego w Polsce trendu, że kolarstwo przełajowe się odradza – tłumaczy P. Zalisz.

Wyniki

Wszystkie wyniki można znaleźć na stronie: www.akces-sport.pl. Publikujemy je również poniżej w formie plików PDF.

Kibicowali na trasie i w internecie

A jak wyglądała sama rywalizacja? Trasa wyścigów prowadziła duktami leśnymi w parku wokół ośrodka, a jednym z najbardziej widowiskowych miejsc do obserwowania zawodów była tzw. górka cmentarna, czyli droga brukowa prowadząca do SOSiR-u od ul. Sportowej.

Dla tych, którzy nie mogli podziwiać rywalizacji na żywo, telewizja HTS przygotowała transmisję w internecie z udziałem profesjonalnych komentatorów kolarskich.

Wsparcie burmistrza

Rolę gospodarza mistrzostw pełnił burmistrz Mariusz Olejniczak, który nie krył dumy, z tego, że Słubice goszczą uczestników tak prestiżowej imprezy. Brał udział we wszystkich dekoracjach, a na koniec dziękował uczestnikom i tym, którzy pracowali przy organizacji mistrzostw.

Podziękowania od organizatorów

W ich przygotowanie było zaangażowanych wiele osób i instytucji, co wielokrotnie podkreślał prezes SOSiR-u Krzysztof Murdza. W swoich mediach społecznościowych zadał publiczne pytania: czy mistrzostwa były udane, czy wszystko zagrało, czy się podobały?

- Tę ocenę zostawiam oczywiście samym zawodnikom i kibicom - napisał. - Dostaliśmy mnóstwo pozytywnych głosów, a organizatorzy przyszłorocznych mistrzostw przyznali, że poprzeczkę zawiesiliśmy wysoko. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do organizacji imprezy. Jestem bardzo zadowolony z tego, co wspólnie zrobiliśmy – podsumował.

Osobne podziękowania znalazły się na stronie SOSiR-u. - Te mistrzostwa to przepiękna historia, z której jako gospodarz i organizator jesteśmy niezwykle dumni. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam swoim zaangażowaniem, wsparciem, ciężką pracą czy po prostu przychylnością. Dziś możemy śmiało napisać, że było to wyjątkowe kolarskie święto i ogromny, wspólny, organizacyjny sukces – czytamy na stronie.

Fotorelacja

Na trasie mistrzostw nie mogło oczywiście zabraknąć naszego reportera. Zapraszamy na fotorelację z wybranych wyścigów.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.