Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Polska flaga, talerz pomidorówki, a dla najlepszych medale i okolicznościowe koszulki – to czekało 9 listopada na uczestników 29. Narodowych Ulicznych Biegów Niepodległości o Puchar Słubic. Jesienna aura nie odstraszyła biegaczy, którzy licznie stawili się na corocznych zawodach.

Biegi Niepodległości

Tym razem jednak ich oprawa było nieco inna niż zawsze. A to ze względu na wyjątkową rocznicę, czyli 100-lecie niepodległości Polski. Z zaproszenia do biegowego uczczenia tej okrągłej daty, skorzystało blisko pół tysiąca osób – głównie przedszkolaków i młodzieży szkolnej, wspieranych oczywiście przez swoich nauczycieli, opiekunów i bliskich.

Ci zapewnili im gorący dopingiem na całej trasie, która tak jak zawsze przebiegała ulicami wokół placów Wolności, Bohaterów i Jana Pawła II. Do sportowego wysiłku zagrzewał zawodników także Piotr Kiedrowicz ze Słubickiej Akademi Biegowej, których był spikerem zawodów.

Zanim jednak zaczęła się rywalizacja uczestników przywitali przedstawiciele lokalnych władz – burmistrz elekt Mariusz Olejniczak oraz starosta Marcin Jabłoński. Honorowym starterem pierwszego biegu był ustępujący właśnie burmistrz Tomasz Ciszewicz. Po jego wystrzale ruszył wyścigi przedszkolaków, a tuż po nich kolejne, łącznie 20 biegów podzielonych wg różnych kategorii wiekowych.

- Frekwencja dopisała. I to jeszcze bardziej niż w latach poprzednich. To z pewności zasługa tej wyjątkowej rocznicy – cieszy się Ryszard Chustecki ze Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słubicach, który był jednym z organizatorów imprezy. Pozostali to Lubusz Słubice, Miejski Związek Sportu we Frankfurcie oraz Zrzeszenie LZS w Gorzowie Wlkp.

A co czekało na biegaczy za metą? Każdy otrzymał biało-czerwoną flagę, a pierwszych 11 osób w każdym biegu dodatkowo okolicznościowa koszulkę. Dzięki temu podium wyglądało niezwykle efektownie. Ponadto pierwszym trójkom wręczono medale. A na głodnych i zmarzniętych biegaczy czekał talerz gorącej zupy oraz herbata.

Biegi Niepodległości

Na trasie biegów wypatrzyliśmy m.in. Jakuba Czaka, utalentowanego płotkarza Lubusza Słubice, uczestnika niedawnych Igrzysk Olimpijskich U18, który tym razem postanowił sprawdzić się na dłuższym dystansie. - Bieganie długioch dystansów to nie moja bajka, ale tym razem okazja była wyjątkowa. Biegliśmy ku czci tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość i nasz piękny kraj. Cieszę się, że takie święta są obchodzone są właśnie w formie sportowej. Myślę, że mieszkając tu na granicy, szczególnie powinniśmy dbać o to najważniejsze dobro narodowe jakim jest wolność – powiedział w rozmowie z naszym reporterem.

Jego klubowa koleżanka Natalia Kiedrowicz (ósma na Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 2 km), choć w biegach z okazji Święta Niepodległości startuje od wielu lat, dopiero w tym roku wygrała je po raz pierwszy. – Bardzo się cieszę z tego powodu. Ścigałyśmy się razem z koleżankami z biegowej akademii prowadzonej przez mojego dziadka. One także świetnie się spisały i bardzo im gratuluję. A swoje zwycięstwo i wysiłek w niego włożony dedykuję tym, których poświęcenie spowodowało, że mogę w wolnym kraju rozwijać swoje zainteresowania takie jak np. bieganie – powiedziała na mecie.

Razem ze swoimi uczniami biegała Bożena Lisik, nauczycielka wychowania fizycznego z Centrum Kształcenie Zawodowego i Ustawicznego (dawny Rolniczak). - W zdrowym ciele, zdrowy duch, a najlepsza nauka i wychowanie idą przez przykład. Dlatego postanowiłam pobiec z młodzieżą. Na mecie, choć zmęczeni, byliśmy radośni i uśmiechnięci. Warto było w ten sposób uczcić tak piękną rocznicę - mówiła po biegu.

Rywalizację z udziałem Jakuba, Natalii, Bożeny oraz pozostałych uczestników obserwowaliśmy z naszym redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy na fotorelację. A komplet wyników (pierwsze trójki) znajdziecie TUTAJ.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.