Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
kamienie z szachownicami

Galeria Okno zaprasza na kolejne spotkanie ze sztuką. Tym razem będzie to wystawa pt. „Kamienie z szachownicami na średniowiecznych kościołach w regionie Odry i Warty” autorstwa Horsta Drewinga i Wolframa-Wernera Kipscha.

O wystawie

Fotograf Horst Drewing i malarz Wolfram-Werner Kipsch pochodzą z Frankfurtu nad Odrą. Wspólnie postanowili odszukać i udokumentować kościoły znajdujące się w regionie Odry i Warty, których elewacje zdobią tajemnicze szachownice. Na wystawie zaprezentują 17 z nich, w tym pięć z Polski.

Każdy, kto podróżuje przez region Odry i Warty, świadomie lub nieświadomie natknie się na szachownice na kościołach z kamienia polnego. Ich pochodzenie i znaczenie jest nieznane, podobnie jak budowniczych średniowiecznych kościołów – wyjaśnia Horst Drewing.

Istnieje co najmniej kilka teorii związanych z celem powstawania szachownic i ich umiejscawiania na elewacji kościołów. Są to najczęściej niepotwierdzone hipotezy i legendy. Niech ta nuta tajemnicy, a może nawet perspektywa rodzącej się przygody turystyczno-poznawczej, zachęci do odwiedzenia wystawy i spotkania z jej autorami.

Warto dodać, że kamienie w szachownicę były używane tylko przez stosunkowo krótki czas i nie znajdziemy ich w całej Europie. Występują w dużych ilościach w północnej Jutlandii, sporadycznie w granitowych kościołach w południowej Szwecji i południowej Norwegii. W Europie Środkowej takie kościoły znajdują się głównie po obu stronach Odry, Warty, Szprewy i Czarnej Elstery na Dolnych Łużycach – dodaje kuratorka wystawy Anna Panek-Kusz.

Wystawie będzie towarzyszył polsko-niemiecki katalog z fotografiami kościołów i zaznaczonymi miejscami, w których się znajdują.

Termin i miejsce

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godz. 17.00 w Galerii Małej mieszczącej się w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.

Na wernisażu będzie obecny tłumacz. 

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.