Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Art an der Grenze

Tym razem pandemia nie przeszkodziła organizatorom festiwalu „ART | an der Grenze | na granicy”. 9. edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 16-23 lipca, po raz pierwszy po obu stronach granicy. Swoje prace pokażą także artyści ze Słubic. 

Idea „ART | an der Grenze | na granicy” jest prosta: w niebanalny sposób łączyć kulturę niemiecką i polską. Sprzyja temu sposób organizacji festiwalu: tworzony jest na zasadzie wolontariatu przez studentów Uniwersytetu Viadrina oraz mieszkańców Frankfurtu nad Odrą i Słubic. - Wszystkich nas łączy miłość do sztuki i cel, jakim jest zbliżenie ludzi poprzez festiwal i ożywienie centrum miasta – wyjaśniają pomysłodawcy.

W 2020 roku festiwal odbył się w wyjątkowo skromny sposób – przez okno wystawowe. W bieżącej edycji organizatorzy chcą nadrobić niektóre punkty programy, z których wtedy musieli zrezygnować. I pokazać, że sztuka na granicy jest w dobrej kondycji.

Głównym punktem festiwalu będzie wystawa, która zostanie zaprezentowana po polskiej i niemieckiej stronie – w budynku przy Kleine Oderstraße 5 we Frankfurcie oraz Galerii Okno (SMOK) przy ul. 1 Maja w Słubicach. Będzie przyświecać jej motto “Doppelt hält besser | do dwóch razy sztuka".

- Oprócz wystawy mamy szereg programów towarzyszących: warsztaty i zajęcia, wernisaż z występem na żywo, finisaż z silent disco oraz specjalną wystawę na temat mostu miejskiego – zachęcają organizatorzy.

Podczas festiwalu zobaczymy prace dziewięciu artystów. Kim są? - Pochodzą z pogranicza polsko-niemieckiego i niemiecko-holenderskiego, z Berlina, z Rosji i Ukrainy. Spektrum artystyczne obejmuje malarstwo, rzeźbę, instalację, malarstwo na tkaninie oraz fotografię analogową i cyfrową – czytamy w zapowiedzi.

W tym gronie są także słubiczanie. Prace z zakresu ceramiki, malarstwa akrylowego, czy malarstwa na tkaninie zaprezentuje Patrycja Krzeptowska. A duet Zuzanna Piskunowicz i Sebastian Wieliczko skupi uwagę widzów na malarstwie i fotografii.

Uroczysta inauguracja festiwalu z udziałem władz obu miast odbędzie się 16 lipca o godz. 17:00 przy dawnym Brückenplatz we Frankfurcie (skrzyżowanie Kleine Oderstraße/Große Scharrnstraße).

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program dostępne są na oficjalnej stronie: www.art-an-der-grenze-ffo.weebly.com.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.