Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marek Poźniak

Galeria OKNO działająca w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Marka Poźniaka – fotografa, grafika i globtrotera. Wystawa nosi tytuł „Świat się kręci”, a tworzą ją wielkoformatowe, barwne fotografie, stworzone przy użyciu kamer otworkowych. 

O autorze

Marek Poźniak pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Prowadzi warsztaty ze studentami w wielu krajach (Berlin, Bogota, Ficarra, Jerozolima, Lwów, Mumbai). Jest miłośnikiem starych, unikatowych technik i fotografii analogowej.

Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace trafiły m.in. do senatu Berlina, Museum of Modern Art w Bogocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Przez małą dziurkę

Niedługo jego wystawę będzie można zobaczyć również w Galerii OKNO działającej w SMOK-u. Wystawa nosi tytuł „Świat się kręci”. Fotografie, które artysta zaprezentuje, powstały w nietypowy sposób. Wykonane zostały przy pomocy urządzeń zwanych camera obscura – inaczej kamer otworkowych.

- Aparaty te składają się tylko z małego czarnego, nieprzepuszczającego światła walcowatego pudełka i precyzyjnego małego otworu. We wnętrzu artysta umieszcza papier fotograficzny. Otwór pełni role bezsoczewkowego obiektywu, przez który wpada światło i odwzorowuje świat – wyjaśnia Anna Panek-Kusz, szefowa Galerii OKNO. Niektóre z nich zamocowane były m.in. do okien słubickiej galerii… przez kilka miesięcy. Dlaczego tak długo?

Zdjęcie w kilka miesięcy

- Kamera taka odwzorowuje świat przez kilka miesięcy tworząc tzw. solarografie rejestrujące trasy słońca na niebie oraz jego subtelne zmiany kursu spowodowane przez ruch Ziemi – mówi A. Panek – Kusz.

Kto jest ciekawy, żeby zobaczyć, jak wyglądają takie nietypowe fotografie? W galerii OKNO będzie można zobaczyć kilkanaście tego typu fotografii w rozmiarze 1m x 1m i większych.

Piątkowy wernisaż

Wernisaż odbędzie się 26 czerwca o godz. 18. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odwiedzający powinni mieć na twarzach maseczki.

Wernisaż będzie można również śledzić na facebookowych profilach Galerii OKNO i SMOK-a.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.