Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co nas czeka podczas tegorocznego Miejskiego Święta Hanzy? Oczywiście będą takie „pewniaki” jak bułka ze śledziem na moście, koncerty po obu stronach Odry (o tym już pisaliśmy) czy bieg bez granic, ale oprócz tego co zwykle, będzie też kilka nowości. Ich motywem przewodnim będzie… kosmos.

hanza ogolna

Miejskie Święto Hanzy odbędzie się od 11 do 14 lipca. O tym, na co mieszkańcy obu miast czekali najbardziej (czyli głównych koncertach), już pisaliśmy - ZOBACZ. Ale trzydniowa impreza to nie tylko gwiazdy muzycznej estrady. W tym roku czeka nas także nieco zaskakujących nowości.

Co w programie?

Główna scena będzie tradycyjnie zlokalizowana pod Collegium Polonicum i tam zagrają wspominani wcześniej Enej, Weekend, Bajm oraz Sound’n’Grace. Ale zanim na niej wystąpią, jeszcze przed uroczystą inauguracją, czeka nas inny, dość niezwykły koncert pod drugiej stronie Odry. 11 lipca (czwartek) o godz. 22 chór Singakademie pod dyrekcją Rudolfa Tierscha zagra koncert na diabelskim młynie, w wirujących gondolach. Diabelski młyn ma stanąć na nadodrzańskiej promenadzie we Frankfurcie.

Bułka ze śledziem

A oficjalna inauguracja odbędzie się 12 lipca (piątek) o godz. 18. Tradycyjnie – mieszkańcy, którzy o tej porze pojawią się na moście, będą mogli raczyć się bułkami ze śledziem i piwem z frankfurckiego browaru. Czeka na nich również performance artystyczny zapowiadający… Kosmos Przyjaźni.

Kreatywny kosmos na placu Przyjaźni

To właśnie w tym miejscu stanie… druga, mała scena. - Stworzymy tu taką spokojną strefę, w której będzie można wypocząć, posłuchać dobrej muzyki, zjeść cos dobrego. Ale najważniejszą częścią będą warsztaty, które już od wielu tygodni przygotowujemy w SMOK-u – zdradza Tomasz Stefański, szef Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Jak wyjaśnia, że już od dawna myślał o tym, żeby nie importować tylko artystów z zewnątrz, ale żeby wykorzystać kreatywny potencjał, który tkwi w mieszkańcach.

Motywem przewodnim będzie… kosmos. A to za sprawą 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. W lipcu 1969 roku Apollo 11 wszedł na orbitę Księżyca. Na Placu Przyjaźni powstaną kosmiczne dekoracje, artyści przygotują kosmiczne warsztaty, a występy artystyczne sięgną gwiazd…

Kilkanaście grup z różnych dziedzin artystycznych będzie na żywo prowadzić warsztaty artystyczne – i pokazywać wyniki tego, nad czym pracują.

Kosmos Przyjaźni będzie dostępny w dniach 13-14 lipca. ZOBACZ PROGRAM

Kto zagra po niemieckiej stronie?

We Frankfurcie scena gówna stać będzie przy ratuszu. Na niej również nie zabraknie ulubieńców publiczności. 12 lipca o godz. 21.45 pojawi się Anna Loos, po niej wystąpi Rocky Rockstroh. Z kolei w sobotę na scenie zaśpiewają gwiazdy zaproszone przez Antenne Brandenburg: Jay Khan, Andre Stade, Anna-Carina Woitschack. Tego samego dnia będzie też gratka dla fanów nieco cięższego grania – o godz. 20.30 wystąpi zespół Nazareth. Po nim o 22.15 sceną zawładnie legendarny Dr. Motte.

Hanza Frankfurt

Na zakończenie święta, 14 lipca o godz. 18, na scenie przy ratuszu zagra Brandenburska Orkiestra Państwowa z laureatami i solistami Opery Kameralnej w Rheinsbergu.

Odrą popłyną wehikuły i kaczuszki

To wydarzenia znane z poprzednich lat. 14 lipca o godz. 12 odbędą się zawody „WOWI couch surfing”, czyli rywalizacja w pływaniu na dmuchanych wehikułach własnej produkcji napędzanych siłą mięśni. Start tradycyjnie zaplanowano na Koziej Wyspie we Frankfurcie.

Oprócz prędkości liczyć będzie się również kreatywność – serca jury podbiją najoryginalniejsze „pływaki”. Do wygrania solidna, odrzańska biesiada w restauracji REDO we Frankfurcie – oraz legendarny przechodni puchar.

Pontony

Godzinę później z mostu wystartują gumowe kaczuszki z losami. Będzie ich dokładnie 5555. Szczęśliwy właściciel jednej z nich wygra 8-dniowy rejs po Dunaju. O tym niedawno pisaliśmy na naszej stronie – ZOBACZ.

Miejskie Święto Hanzy to również wiele imprez sportowych, przygotowanych przez kluby i organizacje z obu stron Odry. Więcej o tym już niebawem w osobnej publikacji.

Wesoło, radośnie i artystycznie

Atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie po obu stronach Odry. Przez cały czas trwania Miejskiego Święta Hanzy we Frankfurcie i Słubicach będą tak lubiane przez dzieci karuzele, trampoliny, dmuchańce i inne atrakcje rodem z wesołego miasteczka.

- Mam nadzieję, że spełnione zostaną wysokie oczekiwania i standardy. Na scenie pojawią się legendy polskiej sceny i gwiazdy, które na pewno zadbają o dobre samopoczucie wszystkich gości – uważa Tomasz Stefański. Jak podkreśla, sam jest ciekawy, jakie będą efekty warsztatów artystycznych, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy. Do czego zresztą serdecznie.

Jak wam się podoba plan tegorocznego Miejskiego Święta Hanzy? Dajcie znać w komentarzach.

Szczegóły programu możecie prześledzić w specjalnym wydaniu Gazety na Hanzę - POBIERZ. Warto zajrzeć także na stronę www.bunterhering.de.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.