Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
„Wizje przestrzeni” to tytuł nowej wystawy fotografii, których autorką jest słubiczanka Anna Panek – Kusz. Opowiadają o znanych mieszkańcom miejscach, ale w inny sposób. Transparentne, refleksyjne kadry pozwolą spojrzeć na domy, parki, ulice w zupełnie inny sposób…

panek kusz_spacer

- Wybierając kadr, zmieniamy rzeczywistość w obraz. Dlatego też nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, co pokazuje nam fotografia – mówi nieco przewrotnie Anna Panek-Kusz. Tworząc swoją najnowszą wystawę, wykorzystała pewną niepewność wpisaną w fotografię – czy obraz fotograficzny jest rzeczywistością, czy tylko złudzeniem?

Wybrała się w fotograficzną podróż po Słubicach i Frankfurcie. Co chciała pokazać w swoich pracach? - Pozostawiam dla wyobraźni przestrzenie miejsc znanych. Dostarczam kadry ulic, parków, domów. Poprzez symetryczne podziały, odbicia i zwielokrotnienia sprawiam, że sfotografowana przestrzeń, tak materialna na co dzień, przestaje być rzeczywista, choć nadal znajoma w detalu, formie, nastroju. Inna, ale bliska – może to właśnie ta z przyszłości – opowiada A. Panek-Kusz. Odwołała się do słów Gastona Bachelarda, który powiedział, że „obraz jest tworzony dzięki współpracy pomiędzy realnym i nierealnym”.

Jerzy Olek, artysta plastyk z tytułem profesorskim i teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną, podkreśla, że nowa seria fotografii Anny Panek-Kusz jest transparentna (czyli przezroczysta i łatwa do rozpoznania) i refleksyjna (dająca do myślenia). - Zastosowane przez nią środki wyrazu, takie jak symetria, zdyscyplinowana asymetria czy lustrzane odbicie otwierają przed dociekliwym umysłem obszerne i intrygujące pole możliwych interpretacji – uważa J. Olek.

Chcecie się przekonać, jak wygląda artystyczne oblicze Słubic i Frankfurtu? Zapraszamy na występ. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Termin: 07.06.2019, godz. 18. Miejsce: Galeria OKNO w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury

---

Anna Panek-Kusz – urodziła się w 1975 r. Magister fotografii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na gruncie zawodowym łączy działalność twórczą z prowadzeniem galerii sztuki oraz organizacją wydarzeń artystycznych. Swoje prace wystawiała w Polsce i za granicą. Jej główne realizacje autorskie to „Formy”, „Ikony”, „Kim jesteś, o czym marzysz?”, „Genesis”. Od 2002 r. kurator Słubickiej Galerii OKNO, która działa w oparciu o jej autorski program wystawienniczy (fotografia i nowe media) oraz edukacyjny, o transgranicznym charakterze. Pomysłodawca i koordynator wielu międzynarodowych przedsięwzięć, warsztatów i projektów artystycznych. Od 2010 r. wspólnie z Jerzym Olkiem i Michaelem Kurzwellym współtworzy Festiwal Nowej Sztuki – lAbiRynT. Swoje teksty publikowała m.in. w „Fotografi i”, „Foto”, „Świecie Obrazu”. W 2006 r. została uhonorowana medalem i tytułem „Lubuski Animator Kultury”. Jej rolę w kształtowaniu kultury na pograniczu polsko-niemieckim docenił również Land Brandenburgia, przyznając jej w 2014 roku order za szczególne osiągnięcia. W tym samym roku Rada Miejska Słubic nadała jej tytuł: Ambasadora Słubic. Cztery lata później otrzymała nagrodę kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.