Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak co roku, zaplanowany na październik Festiwal Sztuki i Multimediów „lAbiRynT” poprzedzi Akademia „lAbiRynT-u”, czyli warsztaty artystyczne. Wziąć w nich mogą udział wszyscy, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego i popracować pod okiem profesjonalnych artystów. Nie jest wymagany ani specjalny sprzęt, ani wielki talent.

Labirynt

Spotkanie inaugurujące tegoroczną, dziewiątą już edycję Akademii „lAbiRynT-u”, odbyło się 25 kwietnia w Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Do udziału w warsztatach artystycznych namawiali Michael Kurzwelly, koordynator akademii i Anna Panek-Kusz, szefowa słubickiej galerii.

Co proponują artyści?

Oboje, jak co roku, będą w gronie tych artystów, którzy poprowadzą spotkania. M. Kurzwelly zachęca do zastanowienia się i podjęcia próby pokazania „postfaktycznej rzeczywistości” – czyli krajobrazu komunikacyjnego budowanego przy pomocy cyfrowych technologii, które przenikają wszystkie sfery życia. – Przyjrzymy się, jak inni artyści poradzili sobie z tym tematem. Będziemy się regularnie spotykać i dyskutować nad postępami naszej pracy – mówi M. Kurzwelly.

A. Panek-Kusz w tym roku proponuje zajecie się „kreacjami cienia” – czyli światłem. – Światło w fotografii jest bardzo ważne. Otacza, buduje, kształtuje, kreuje. Ma ogromy wpływ na wymowę naszej fotografii – wyjaśnia. - Podczas warsztatów sprawdzimy, jak kreować światło, modyfikować pod nasze dyktando, by świadomie decydować, czy obiekt ma być ostry czy delikatny, czy ma gubić szczegóły w cieniu, czy ujawniać każdy detal – dodaje.

Labirynt 2016

Z Berlina i Warszawy

Oprócz nich warsztaty poprowadzi jeszcze troje artystów: Michael Disqué, który mieszka w Berlinie, ale od niedawna ma pracownię również we Frankfurcie nad Odrą, Anna Krenz, artystka pochodząca z Poznania, mieszkająca obecnie w Berlinie, oraz Wojciech Sternak, fotograf i kulturoznawca z Warszawy.

M. Disqué namawia do zajęcia się zbiorami zdjęć, jakie każdy ma w domu, czy to w formie papierowej czy cyfrowej. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować właśnie ze swoimi archiwami zdjęć. Celem będzie połączenie morza obrazów w spójne prace.

A. Krenz chce w artystyczny sposób zająć się sztuką protestów. Opowie o sztuce jako środku wyrazu w protestach w Polsce i Berlinie, pokaże trzy przykładowe protesty – działania grupy Dziewuchy Berlin, a potem podczas pracy w grupach zachęci do przygotowania własnych akcji.

Natomiast W. Sternak zabierze uczestników warsztatu w „Podróż na wschód”, która może być rozumiana jako poszukiwanie tego, co nosimy głęboko w nas samych, co powinniśmy znać „jak własną kieszeń”, a jednak stanowi dla nas tajemnicę. Jak opisuje, podczas warsztatów każdy wyruszy we własną podróż, przekraczając odrzański Rubikon – mieszkańcy Frankfurtu przyjdą do Słubic, a słubiczanie – do Frankfurtu. I tu będą odkrywać nie tylko nowe miejsca, ale także nowe ścieżki użycia swoich aparatów fotograficznych.

Każdy może tworzyć

Szefowa Galerii OKNO w tym roku szczególnie namawia do udziału w akademii. - Artyści, którzy będą prowadzili warsztaty są bardzo ciekawymi osobami, nie tylko tematy, które proponują, ale także ich osobowości – mówi A. Panek-Kusz.

Labirynt 2016

Co ważne, realizacje, które amatorzy stworzą pod okiem profesjonalistów, będą jednym z elementów Festiwalu Sztuki i Multimediów „lAbiRynT”, który odbędzie się 19-21 października. Będzie to jubileuszowa, dwudziesta edycja tego festiwalu.

W warsztatach może wziąć udział każdy, kto ma ochotę na przygodę ze sztuką. - Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w akademii. To 5 warsztatów, 5 propozycji. Oferta jest skierowana do szerokiej grupy, każdy może znaleźć coś dla siebie – zachęca A. Panek-Kusz.

Podkreśla, że nie trzeba mieć ani wybitnych umiejętności, ani super sprzętu. – Tak naprawdę liczy się zaangażowanie, przygoda, kreacja, chęć poznania czegoś nowego. To jest najważniejsze – uważa.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

ZOBACZ HARMONOGRAM
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.