Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kończy się rok, czas na wymianę kalendarzy… Swój kalendarz, jak co roku, szykuje Galeria OKNO działająca w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. A w nim magia - obrazy napisane światłem, chwile, zatrzymane w czasie… Część z nich zostanie przekazana dla Hospicjum Domowego Św.Wincentego a'Paulo.

AKFA Słubice

Grupa słubickich fotografów funkcjonująca pod zgrabną nazwą AKFA, czyli Amatorska Komórka Fotografii Artystycznej, ostro wzięła się do pracy nad kalendarzem na 2019 rok.

Podczas pierwszego ze spotkań członkowie grupy tworzyli luksografie i fotogramy. Techniki te polegają na naświetlaniu papieru fotograficznego, na którym ułożone są półprzezroczyste lub nieprzezroczyste przedmioty, np. liście, trawy, kwiaty lub malowane są odczynnikami fotograficznymi na papierze światłoczułym.

Wywoływacz maluje na czarno, utrwalacz na biało, na ich styku powstaje reakcja i ujawniają się fiolety, róże i zielenie. Obrazy, które powstają, są również efektem odbicia, odcisku, przedmiotu położonego na papierze fotograficznym. Poddaje się je takiej samej obróbce jak w standardowym procesie fotograficznym, przy użyciu odczynników chemicznych. Efektem pracy grupy były nastrojowe, nieoczywiste obrazy.

Ale to nie był koniec. Na kolejnych zajęciach artyści tworzyli z luksografii różne kolaże. Do tego potrzebne im były nożyczki, klej i… pomysły. Ich prace czujnym okiem wspierała Anna Panek-Kusz, szefowa Galerii OKNO i pomysłodawczyni kalendarza.

- Już dawno temu przyszedł mi do głowy pomysł, żeby w tym roku wykorzystać luksografie. W pewnej swojej poetyckości i nastroju dobrze łączą się z intencją wsparcia działalności hospicjum. Luksografie, które ozdobią kalendarz, mają w sobie elementy zarówno fotografii, tej tradycyjnej powstającej w ciemni, jak i ekspresyjnego malarstwa. Grupa fotograficzna AKFA skupia osoby z pasją fotografowania, ale również otwarte na różne fory obrazowania, eksperymentowania z obrazem – opowiada kuratorka galerii.

W tym roku część kalendarzy zostanie przekazana dla Hospicjum Domowego Św. Wincentego a'Paulo. A Panek-Kusz przyznaje, że taka decyzja wypłynęła z potrzeby serca, jej własnych trudnych, prywatnych przeżyć. Dla hospicjum będzie również prowadzona zbiórka podczas wystawy prezentującej kalendarz. Odbędzie się ona na początku przyszłego roku.

Do tematu będziemy wracać. A poniżej garść zdjęć z przygotowań.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.