Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Redakcja portalu Słubice24 otrzymała od dwójki radnych powiatu słubickiego - Amelii Szołtun i Leopolda Owsiaka - oraz szefa powiatowego SLD Roberta Włodka oświadczenie w sprawie słubickiego szpitala. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

szpital
Szpital Powiatowy w Słubicach (fot. archiwum)

STANOWISKO W SPRAWIE SŁUBICKIEGO SZPITALA

Prezes spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o. Wojciech Włodarski przyznał w artykule w Gazecie Lubuskiej z dnia 16.03.2015 roku, że spółka szuka „kapitału zewnętrznego na zrealizowanie koniecznych inwestycji” w szpitalu. W tym samym artykule Starosta Słubicki Piotr Łuczyński przyznaje, że powiat szuka inwestora dla szpitala. Autor artykułu, Jakub Pikulik, pisze wprost, że w grę może wchodzić przejęcie części udziałów szpitala przez prywatną firmę lub nawet prywatyzacja całego szpitala, Piotr Łuczyński precyzuje w tym samym miejscu, że rozmawia z kilkoma firmami, a żaden ze scenariuszy nie jest przesądzony.

Dlatego, w trosce o zapewnienie mieszkańcom Powiatu Słubickiego nieograniczonego dostępu do usług Szpitala Powiatowego, w ich dzisiejszym zakresie, w związku z docierającymi do nas informacjami jakoby władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o. i władze Powiatu Słubickiego będącego stuprocentowym właścicielem owej spółki, planowały zmianę struktury właścicielskiej lub zarządczej Szpitala Powiatowego w Słubicach, prosimy Starostę Słubickiego Piotra Łuczyńskiego i prezesa spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o. Wojciecha Włodarskiego o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., lub jej właściciel, czyli Powiat Słubicki prowadzą rozmowy z prywatnymi firmami, których przedmiotem działalności jest prowadzenie szpitali. Czego szczegółowo dotyczą te rozmowy?

2. Czy Powiat Słubicki, jako właściciel spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., rozpatruje ewentualność sprzedaży całości lub części udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., firmie zewnętrznej?

3. Czy Powiat Słubicki, jako właściciel spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., rozpatruje ewentualność dzierżawy całości lub części udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., firmie zewnętrznej?

4. Czy władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., lub jej właściciel, czyli Powiat Słubicki rozpatrują możliwość dzierżawy majątku szpitala zewnętrznej firmie?

Chcielibyśmy wyraźnie zaznaczyć, że jesteśmy zdecydowanie przeciwni jakiejkolwiek, nawet najbardziej zawoalowanej, formie zmiany struktury właścicielskiej i zarządczej Szpitala Powiatowego w Słubicach. Sprzeciwiamy się nie tylko jego sprzedaży prywatnym podmiotom, ale także dzierżawie majątku samego szpitala, czy udziałów w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., zewnętrznym podmiotom.

Uważamy, że Szpital Powiatowy w Słubicach musi być nadal zarządzany przez spółkę NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., która to spółka musi pozostać stuprocentową własnością samorządu powiatowego. Tylko taki stan rzeczy gwarantuje mieszkańcom realny wpływ na losy naszej lecznicy, a pracownikom szpitala trwałość stosunku pracy.

Szpital w rękach prywatnych to placówka nastawiona na zysk. Poniesione przez firmę zewnętrzną inwestycje będą przecież musiały się tej firmie zwrócić. To, w konsekwencji, oznacza możliwość zamykania niektórych oddziałów, które tego zysku nie przynoszą i ograniczenia poziomu zatrudnienia w samym szpitalu. Takiej ewentualności nie można będzie wykluczyć, jeśli szpitalem zarządzać będzie prywatny podmiot zewnętrzny.

Władze Powiatu Słubickiego i władze spółki NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., prosimy o odpowiedź na powyższe pytania, a do władz Powiatu Słubickiego apelujemy o niepodejmowanie, bez szerokich konsultacji społecznych, jakichkolwiek decyzji, które mogłyby skutkować zmianami w strukturze właścicielskiej lub zarządczej naszego szpitala.

Nie ma naszej zgody na oddanie słubickiego szpitala w prywatne ręce!

Apelujemy więc do wszystkich, także radnych różnych opcji politycznych, o sprzeciw wobec takich zmian w spółce NZOZ "Szpital Powiatowy" w Słubicach sp. z o. o., które skutkowałyby oddaniem prowadzenia szpitala zewnętrznej firmie, na którą mieszkańcy Powiatu Słubickiego nie będą mieli żadnego wpływu.

Amelia Szołtun
radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Słubickiego

Leopold Owsiak
radny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzie Powiatu Słubickiego

Robert Włodek
przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Powiecie Słubickim
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 metallioa 2015-03-16 18:24
Ciekaw jestem kto z tego będzie miał zysk??? Bo na pewno nie będą to mieszkańcy powiatu. Na etatowego członka są pieniądze a dla ludzi chorych już nie ma.
#2 z.woleja 2015-03-16 20:21
To tu pole do popisu ma chyba pierwszy protestant FSL, co za poprzedniego starosty na sprzedaż boiska nie chciał sie zgodzic, rabanu narobił i stał sam na placu ze szczekaczką. Niech będzie teraz taki miastoczuły kozak i zaprotestuje przeciwko sprzedaży szpitala 8)
#3 jagoda 2015-03-16 20:30
Nie chcemy prywatnego szpitala.Tylko jak wytłumaczyć sprawę Tomografu Komputerowego ,który obecnie jest odpłatny ,chyba ,że trzeba leżeć w szpitalu.Wszystko jest w Sulęcinie tzn.leczenie ambulatoryjne bezpłatnie: tomograf komputerowy,testy alergologiczne,Poradnia kardiologiczna,Por.Nefrologicz na,onkologiczna,Por.Preluksacy jna,Pulmonologiczna,Urologiczn a,Neonatologiczna etc. Czym mamy się teraz chwalić ,że nic nie ma i za wszystko płacimy prywatnie.To niewiem czy ten szpital jest w ogóle potrzebny?
#4 gregor 2015-03-16 23:05
Panie Włodek, czas teraz na wywiad z Panem Owsiakiem, o tym co zrobił, aby dziś nie musiał Pan chóralnie z PiSem i PSLem zajmować się SZPITALEM.

Proponuje swój dziennikarski kunszt wykazać w tak bardzo popularnym własnym miesięczniku.
Szamańskimi metodami próbuje Pan wskrzesić powiatowego politycznego trupa, tylko po co Panu do tego wyautowany z powiatowego stołka, PSLowy Owsiak, po co PiS?????
To dowodzi jednego, że dla władzy jest Pan zdolny do wszelkiej koalicji. Już wolałem Pana w muszce, bo to było przynajmniej zabawne.
Niech Pan nie idzie tą drogą, że plotka powtórzona 100 razy przeistoczy się w prawdę, plotka zawsze będzie plotką.
I zachęcam do przyswojenia podstawowej wiedzy o szpitalu, lecznictwie i o szeroko rozumianej opiece zdrowotnej, samo szczekanie polityczne nic nie da.
Ostatnie pytanie. Czy prawdą jest, że zamierza Pan wystartować na burmistrza Słubic?? buuuuchacha
#5 robert1558 2015-03-17 12:56
Jak chcą prywatyzować to niech prywatyzują cała służbę zdrowia i zlikwidują składki NFZ wtedy każdy będzie mógł sobie opłacić leczenie czy to samemu czy ubezpieczając się prywatnie a nie przymusowo a i poziom lecznictwa się zmieni jak lekarze będą uzależnieni od ilości pacjentów a nie tak jak teraz dostają pensje z NFZ i o nic się nie muszą martwić.Ludzie myślą że to wszystko darmowe jest a przecież bez płacenia składek też do szpitala cię nie wezmą a jak trzeba coś zrobić to i tak idzie się prywatnie :)
#6 Kalina 2015-03-18 20:45
Mam pytanie:kto wpakowal szpital w "coś tam" ,z terminem realizacji do 2016r?Pewnie byl plan...
#7 jovan 2015-03-18 23:38
Dzisiaj szpital, jutro terminal.....kumpli jest sporo do rozdawania....
#8 Redakcja Słubice24.pl 2015-03-19 11:23
Tomasz Stupienko i Leopold Owsiak w TVP Gorzów o słubickim szpitalu.
gorzow.tvp.pl/19307245/18032015-czy-slubicki-szpital-czeka-prywatyzacja-t-stupienko-l-owsiak
#9 kaczka 2015-03-19 12:12
Słuchając tych dwóch Panów można powiedzieć jedno "wart Pac pałaca, a pałac Paca"
#10 janek31 2015-03-28 01:02
czekam i czekam i jakos nie moge doczekac sie pana megafona pod starostwem - w koncu chca sprywatyzowac szpital! ufam, ze pan megafon przykuje sie do krzesla na kolejnej sesji i nie da wladzy zrobic prywatnego folwarku ze szpitala. co wazniejsze? boisko, ktore zarasta chwastami na rolniczaku, czy zdrowie mieszkancow powiatu? na pewno pan megafon zajmie glos, oczywiscie jak tylko skonczy grac w pingponga.
#11 pracaslubice2015 2015-03-30 17:52
CO W SŁUBICKIM SZPITALU NADAL ROBI PAN CEBULSKI????????????????????????????
TO JEST NAJGORSZY WREDNY OPRYSKLIWY I ZLEWAJACY PACJENTA LAKARZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CO ON TAM JESZCZE ROBI DLACZEGO NIE ZOSTANIE ZWOLNIONY KAZDY PACJENT Z JAKIM ROZMAWIALAM NA NIEGO NARZEKAL,RATOWNICY MEDYCZNI ROWNIEZ CO ZA WREDNY NIEMILY NIELUDZKI TYP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TACY LUDZI NIE POWINNI PRACOWAC Z LUDZMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#12 Maarcinek8787 2015-03-30 21:05
Po pierwsze nie Cebulski tylko Cybulski po drugie to jest twoje zdanie i masz do niego pełne prawo.Według mnie to jest bardzo dobry doktor mi by najmniej pomógł 2razy.Pamiętaj że najłatwiej jest kogoś opluć na forum.
Często przeszkodą nie jest lekarz a pseudo procedury.to można tam tego nie można,jeden pacjent a 20 papierów do wypełnienia.10min badania a30 minut pisania w tych czasach nasze ministerstwo ds zniszczenia tego co jeszcze zostalo ze służby zdrowia zrobiło z lekarzy urzędników papiery skierowania kody choroby i stos innej makulatury.my mamy jeszcze nawet dobry sor weźmy przykład z gubina.nie ma soru tylko nocna i swiateczna.przyjmuje często ginekolog brak możliwości zrobienia podstawowych badan to jest dopiero tragedia.I nie daj bóg niech nam tam szpital oddadzą w prywatne ręce to będziemy w czarnej....Pozdrawiam dr.Cybulskiego.Marcin
#13 z.woleja 2015-03-31 11:28
@janek31: bo to NieRób-son jest... ;)
#14 mm 2015-03-31 23:28
Dr Cybulski to dobry lekarz- bardzo dokladnie przebadal nasze dziecko, przepisal wlasciwe leki. Reklamowany Groprinosin dzieki Niemu poznalam 2 lata temu. Moze nie usmiecha sie, ale jest wrazliwy na dobro pacjenta.
#15 Redakcja Słubice24.pl 2015-04-01 13:25
Nowe wieści w sprawie szpitala. Wywiad ze starostą Piotrem Łuczyńskim.
gorzow.tvp.pl/19479621/31032015-piotr-luczynski-starosta-slubicki
#16 kaczka 2015-04-01 21:28
Wysłuchałem całe 12 minut. Gdyby streścić całość, to można to skomasować do 30 sekund. Udało mi się wyłowić. Po pierwsze. Pan Starosta umyje rączki w sprawie szpitala. Winę zwali na Zarząd, Radę i nieokreślone ciało nazwane "Komisją" Co do terminala, to stara się uspokoić sytuację podpisując umowy z dotychczasowymi dzierżawcami tylko w stopniu minimalnie wymagalnym :) Co do powiększenia powiatu o Kostrzyn, to słyszał.
Brawo Panie Starosto. Cieszymy się, że Pana mamy !
#17 marks 2015-04-01 23:30
W tym wywiadzie poruszono jeszcze inną ciekawą kwestię.
Gdy Bycka był Starostą i "zanabył" dla Powiatu terminal, to ekipa z Urzędu Miejskiego nie kryła oburzenia i bardzo przychylała się do stanowiska Jabłońskiego, że terminal bezprawnie przeszedł w ręce Powiatu. Próbowano nawet podważyć ważność aktu notarialnego.
Gdy Wojewoda wygrał w sądzie zaległe 5mln złotych, które formalnie i tak powinny trafić na utrzymanie terminala, to miszczowie z PO, z Pilarskim na czele, psy wieszali na Bycce, Owsiaku i Jakubowskiej.
A dziś się okazuje, że te 5 milionów, to w sumie pikuś.
Terminal, bardzo dobrze, żeby w Powiecie jednak pozostał, bo przychód jakiś daje, i to w namacalnej postaci.
No a już zajebiście by było, gdyby się okazało, że ten nieszczęsny akt notarialny jest jednak ważny.
#18 mateo123 2015-04-15 18:12
Obecny szpital będzie sprywatyzowany za czapkę śliwek, a nowy, publiczny społeczeństwo będzie musiało sobie wybudować, ot co.
#19 irka 2015-04-19 18:20
9 tys zł miesięcznie dla etatowego członka zarządu! Za jaki zakres obowiązków i dla osoby o jakich kwalifikacjach tak duże pieniądze? Na co można by przeznaczyć 9 tys zł miesięcznie w szpitalu? Tak się gospodaruje publicznymi pieniędzmi, trzeba jednej osobie zapełnić korytko za 9 tys, podczas gdy za te pieniądze można by dofinansować sprzęt, leczenie, czy inne potrzeby w zakresie szpitala, z korzyścią dla wielu mieszkańców powiatu.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.