Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak wybrać odpowiedni hamak do aerial jogi?

Aerial joga, łącząca tradycyjne pozycje jogi z elementami akrobatyki w powietrzu, zyskuje na popularności jako sposób na poprawę elastyczności, siły i dobrostanu psychicznego. Kluczowym elementem praktyki jest hamak do aerial jogi, którego właściwy wybór jest istotny dla bezpieczeństwa i komfortu ćwiczeń. Przeczytaj nasz przewodnik, jak wybrać odpowiedni hamak do aerial jogi.

Materiał

Hamaki do aerial jogi wykonane są z różnych materiałów, ale najpopularniejsze są te z wysokiej jakości poliamidu. Ważne jest, aby materiał był wytrzymały, ale jednocześnie elastyczny, aby mógł wspierać różnorodne pozycje i zawieszenia. Poliamid zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na rozciąganie, co jest kluczowe podczas wykonywania skomplikowanych ćwiczeń. 

Wymiary

Wybierając hamak do jogi, należy zwrócić uwagę na jego szerokość i długość. Standardowa szerokość hamaka to około 2,3 do 3 metrów, co umożliwia komfortowe wykonanie większości pozycji jogi powietrznej. W polsce najpopularniejszą szerokością, która jest wybierana przez 99% szkół jogi w powietrzu jest 2,3m.  Długość hamaka powinna być dostosowana do wysokości pomieszczenia, w którym będzie on używany, z uwzględnieniem bezpiecznego zamocowania i swobody ruchu. Zazwyczaj, długość hamaka wynosi od 4 do 6 metrów, co pozwala na jego wielofunkcyjne użycie.
Poniżej sugerowane wymiary, które są najwygodniejsze przy poszczególnych wysokościach pomieszczeń:
hamak do aerial jogi 5m - do pomieszczeń o wysokości 2-2,5m

hamak do jogi 6m - do pomieszczeń o wysokości 2,5-2,9m 

hamak do aerial jogi 7m - do pomieszczeń o wysokości 3-3,5m

do pomieszczeń wysokich (powyżej 3,5m) zalecane jest dokupienie pasa przedłużającego.

Nośność

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem praktyki aerial jogi, dlatego wybierając hamak, należy zwrócić szczególną uwagę na jego nośność. Hamak powinien być w stanie bezpiecznie wspierać przynajmniej dwukrotność wagi użytkownika. Wiele wysokiej jakości hamaków utrzymuje obciążenie statyczne 1200 kg, natomiast dynamiczne ok. 150 kg, co zapewnia bezpieczeństwo i stabilność podczas ćwiczeń.

System zawieszenia

System zawieszenia hamaka do aerial jogi powinien być łatwy w montażu, ale przede wszystkim bezpieczny. W skład systemu wchodzą zazwyczaj karabinki, pętle do regulacji wysokości oraz mocowania sufitowe, czyli tkz. kotwy do sufitu. Ważne, aby wszystkie elementy były wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości i posiadały certyfikaty bezpieczeństwa. Należy również sprawdzić, czy producent oferuje kompletny zestaw montażowy, co ułatwi prawidłową instalację hamaka.

Komfort i Estetyka

Choć bezpieczeństwo i funkcjonalność są najważniejsze, komfort i estetyka również mają znaczenie. Hamak powinien być miękki i przyjemny w dotyku, aby zapewnić komfort podczas ćwiczeń. Warto również zwrócić uwagę na kolorystykę i wzornictwo – szeroka gama dostępnych kolorów i wzorów pozwoli na dopasowanie hamaka do osobistych preferencji i charakteru wnętrza.

Wybór odpowiedniego hamaka do aerial jogi to ważna decyzja, która wpłynie na bezpieczeństwo, komfort oraz satysfakcję z praktyki. Należy zwrócić uwagę na materiał, wymiary, nośność, system zawieszenia oraz indywidualne preferencje dotyczące komfortu i estetyki. Dobrze dobrany hamak nie tylko umożliwia bezpieczne wykonywanie ćwiczeń, ale również stanie się inspiracją do regularnej praktyki i eksploracji nieskończonych możliwości, jakie oferuje aerial joga.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.