Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
​Brudna pralka – skuteczne sposoby, jak ją wyczyścić

Z twojej pralki wydobywa się przykry zapach, a ubrania po praniu nie pachną już tak świeżo, jak kiedyś? Być może to znak, ze pora porządnie ją wyczyścić. Regularne czyszczenie pralki jest kluczowe dla utrzymania jej sprawnego działania, ale także twojej higieny. Dowiedz się, skąd bierze się brud w pralce i jak o nią zadbać!

Skąd bierze się brud w pralce?

Brud w pralce może pochodzić z różnych źródeł, takich jak resztki detergentów, osadzające się na elementach wewnętrznych urządzenia, oraz pozostałości tkanin i włókien z pranych ubrań. Dodatkowo wilgoć i ciepło panujące w środowisku bębna sprzyjają rozwojowi bakterii, które mogą prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Czasem przyczyną brzydkiego zapachu z pralki jest zapodziana dawno temu skarpetka, która utknęła w uszczelce lub filtrze.

Do czego prowadzi brud w pralce? Zaniedbane urządzenie można rozpoznać przede wszystkim po następujących symptomach.

  • Nagromadzenie się brudu w pralce, szczególnie w uszczelkach, pojemnikach na detergent oraz filtrach, może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, które przenoszą się na ubrania.

  • Brud w pralce może powodować, że ubrania nie zostaną dokładnie wyprane podczas cyklu – plamy i inne zabrudzenia pozostaną nietknięte.

  • Osady z detergentów mogą gromadzić się w różnych częściach pralki, takich jak filtry, przewody czy pompa. To prosta droga do ich zatkania, co w konsekwencji może spowodować uszkodzenie urządzenia.

  • Wilgoć i ciepło w pralce tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Może to nie tylko prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, ale także wywoływać alergie, zwłaszcza u dzieci.

Złote zasady czystej pralki

Niezależnie od tego, jaką pralkę posiadasz, jej czyszczenie jest podstawą zachowania urządzenia w dobrym stanie oraz, co oczywiste, pachnącego i idealnie czystego prania. Oto kilka zasad, które pozwolą ci utrzymać pralkę w czystości.

Czyść ją regularnie

Najważniejsza jest systematyczność. Regularne czyszczenie pralki zapobiega gromadzeniu się brudu i bakterii. Swoją pralkę myj co najmniej raz w miesiącu.

Zadbaj o wszystkie elementy urządzenia

Najprostszym sposobem wyczyszczenia pralki jest wybór odpowiedniego trybu (autoczyszczenie). Nie zapominaj jednak o ręcznym czyszczeniu wszystkich elementów pralki, w tym uszczelek, drzwiczek, pojemnika na detergent oraz filtrów. Pamiętaj, że przed czyszczeniem filtra pralki należy odłączyć urządzenie od sieci i przygotować naczynie, do którego zbierzesz nagromadzoną wodę.

Domowe metody na czyszczenie pralki

Do czyszczenia pralki można wykorzystać domowe środki, takie jak ocet i soda. Czyszczenie pralki sodą i octem to bezpieczny sposób na pozbycie się bakterii, grzybów i odświeżenie bębna. Co ciekawe, możesz przeprowadzić także czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki!

Dedykowane preparaty do czyszczenia pralek

Na rynku dostępne są także specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia pralek. Są łatwe w użyciu i skutecznie usuwają brud oraz bakterie, jednocześnie nie uszkadzając elementów urządzenia.

Regularne stosowanie powyższych zasad pozwoli utrzymać pralkę w czystości oraz zapewni jej długotrwałą sprawność i higienę. Pamiętaj jednak, aby przed przystąpieniem do czyszczenia pralki zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

​Czysta pralka na wyciągnięcie ręki

Zadbana pralka to klucz do skutecznego prania oraz utrzymania świeżości i czystości ubrań. Nie bagatelizuj konieczności regularnego czyszczenia urządzenia! Po więcej wskazówek, które ułatwią ci utrzymanie domu w czystości, zajrzyj do Magazynu Ceneo: https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/dom.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.