Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pracowałeś w Niemczech? Sprawdź, czy należy Ci się zwrot podatku!

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Każdy pracodawca jest zobowiązany do wystawienia karty podatkowej, w której znajdują się informacje o uzyskiwanych przychodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Na podstawie tych danych można wypełnić zbiorczą deklarację, która musi trafić do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Jeśli okaże się, że zaliczki na podatek pobrane w danym roku były wyższe niż należna kwota, pracownik może liczyć na zwrot nadpłacanej sumy. Zwiększa się ona również w sytuacji, gdy konkretnemu pracownikowi przysługują ulgi. Umożliwiają one znaczne zmniejszenie należnego podatku.

W Niemczech możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku za nawet 4 lata wstecz.

Kiedy nie można liczyć na zwrot podatku z Niemiec?

Nie w każdej sytuacji można liczyć na zwrot podatku. Prawo to nie dotyczy osób, które np. zarabiają bardzo dużo i przekroczyły kolejne progi podatkowe. Wówczas zaliczki pobrane w trakcie pracy mogą okazać się zbyt niskie, by pokryć całą należną kwotę podatku. W takiej sytuacji pracownik musi dopłacić brakującą sumę z własnej kieszeni.

Czy warto skorzystać z pomocy w uzyskaniu zwrotu podatku z Niemiec?

Aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty w tamtejszym urzędzie skarbowym – Finanzamt. Ich przygotowanie może być jednak problematyczne. Takie deklaracje muszą być bowiem zgodne ze wzorami obowiązującymi w Niemczech, a także wypełnione w obcym dla Ciebie języku. Jakikolwiek błąd może skomplikować proces wypłaty pieniędzy, a nawet narazić Cię na konsekwencje prawne.

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie wypełnić niemieckiej deklaracji podatkowej, mogą skorzystać z pomocy specjalistów. Pracownicy biura rozliczeń podatkowych zajmą się przygotowaniem wymaganych dokumentów i złożą je w niemieckim urzędzie skarbowym. Obecnie wiele formalności można dopełnić przez internet, bez konieczności osobistego stawiania się w Niemczech.

Specjaliści zadbają też o to, by Twój zwrot podatku z Niemiec był jak najwyższy. Uwzględnią wszystkie przysługujące Ci ulgi – m.in. na dziecko czy z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Eksperci doskonale wiedzą, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z konkretnych rozliczeń.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku z Niemiec?

W Niemczech wszystkie dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu podatku trzeba złożyć do 31 lipca roku następującego po danym okresie podatkowym. Jeśli zostaną one wypełnione w odpowiedni sposób, na zwrot należnej kwoty można liczyć w ciągu około 6 miesięcy. W sytuacji, gdy w dokumentach brakuje ważnych informacji lub wyliczenia są wykonane w nieprawidłowy sposób, konieczne będzie złożenie korekty. Przedłuży ona czas oczekiwania na zwrot należnych środków.

Jak zatem widać, w większości przypadków Polakom pracującym w Niemczech należy się zwrot podatku. Aby go uzyskać, warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.