Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
ul. Witosa

W jednej z dyskusji na temat inwestycji drogowych w Słubicach, gmina zamieściła wyjaśnienie dotyczące planów przebudowy ul. Witosa. Rozmowa z mieszkańcami rozwinęła się pod postem na Facebooku. Poznaliśmy wiele szczegółów, w tym przewidywany harmonogram prac.

Mieszkańcy pytają o drogi

W ostatnim czasie mieszkańcy Słubic i okolic nie kryją niezadowolenia z powodu stanu dróg w ich mieście. Od włodarzy Słubic domagają się informacji na temat przebiegu planowanych prac drogowych, w tym tych na ul. Narutowicza, bo z poprzedniego dużego remontu jednej z ulic, tj. ul. Kopernika, nie są zadowoleni. Pytają o kolejne drogi, które wymagają remontu, w tym o ul. Witosa.

- Tylko prosimy, żeby była to przemyślana przebudowa. Proszę nie brać tylko przykładu z ulicy Kopernika, gdzie chodniki są szersze niż ulica. Musiał to na pewno projektować koleś, co nigdy w Słubicach nie był i nie wie, jak wygląda rzeczywistość, bo nie wierze, że wymyślił to ktoś, komu Słubice i jego potrzeby są znane – napisała jedna z internautek.

- W ostatnich latach co roku były plany i miliony na infrastrukturę drogową, a wychodziło jak zwykle, czyli dramat. W mieście już mamy praktycznie każdą drogę do remontu, o chodnikach nie wspominając, jakie są zaniedbane – dopowiada kolejny czytelnik.

Przebudowa ruszy w 2024 roku

Gmina Słubice zamieściła informację, w której wyjaśnia, jak przebiega proces przygotowania przebudowy ul. Witosa. Tłumaczy też, dlaczego prace zostały podzielone na dwa etapy i ile czasu zajmie każdy z nich.

Pierwsze informacje na temat przebudowy ul. Witosa gmina Słubice podała jeszcze w 2022 roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wyjaśnienie gminy

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie gminy Słubice dotyczące planów budowy tej drogi (treść i pisownie oryginalne).


Gmina Słubice złożyła wniosek o przebudowę ul. Witosa (całego odcinka drogi) 9 lutego 2022 r. w ramach trzeciej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W wyniku jej rozstrzygnięcia, uzyskała dofinansowanie w wysokości 1 960 000 złotych. Zgodnie z warunkami każdej edycji tego programu, gmina, która dostała dofinansowanie, otrzymuje od BGK tzw. wstępną promesę inwestycyjną jako zapewnienie finansowania danej inwestycji z tego programu. Taką promesę Gmina Słubice otrzymała na początku sierpnia 2022 roku. Na jej podstawie, gmina jest zobowiązana do ogłoszenia postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót (w okresie trwania ważności promesy).

Pod koniec września 2022 r. ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej, tzw. Programu Funkcjonalno-Użytkowego – wstępnej koncepcji, która stanowi podstawę do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy robót. Wybór ten odbywa się w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, bardzo często stosowanym w zamówieniach publicznych. Gmina podpisuje umowę z wykonawcą, którego zadaniem jest najpierw zaprojektowanie danej inwestycji, a następnie jej budowa na podstawie dokumentacji, którą sam wykonał. Pozwala to na skrócenie czasu niezbędnego na wyłonienie różnych wykonawców, którzy najpierw wykonują dokumentację projektową, a następnie, na ich podstawie, ogłaszane jest kolejne postępowanie dotyczące robót budowlanych. Żeby móc w terminie ważności wstępnej promesy wybrać wykonawcę, obraliśmy krótszą drogę. Po wykonaniu koncepcji (PFU), pod koniec kwietnia 2023 r. gmina ogłosiła postępowanie przetargowe. Ofertę w przetargu złożył tylko jeden wykonawca, a cena, jaką podał za przeprowadzenie inwestycji, znacznie przewyższała kwotę zabezpieczoną przez gminę na ten cel. Przetarg unieważniono.

Żeby nie stracić środków przyznanych z projektu, gmina złożyła wniosek do BGK o zmianę warunków udzielonego dofinansowania. Podjęliśmy jednocześnie decyzję podziału tego zadania na dwa oddzielne etapy, tak by uzyskać dofinansowanie na każdy z nich i spróbować na nowo przystąpić do wyboru wykonawcy robót na każdym z odcinków drogi z osobna.

W czerwcu 2023 r. złożyliśmy wniosek obejmujący I etap inwestycji (od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do przepustu na rowie melioracyjnym). Został zaakceptowany i otrzymaliśmy nową wstępną promesę.

W lipcu 2023 r. gmina podpisała umowę z projektantem, który ma wykonać niezbędną dokumentację dla I etapu przebudowy drogi. Wstępną promesą inwestycyjną jesteśmy zobowiązani do wyboru wykonawcy robót budowlanych w pierwszym kwartale 2024 roku. Kiedy tylko gmina otrzyma od projektanta dokumentację, niezwłocznie ogłosi przetarg.

Drugi etap przebudowy ul. Witosa będzie dotyczył prac przeprowadzanych na odcinku od przepustu na rowie melioracyjnym do skrzyżowania z ul. Nocznickiego. W lipcu 2023 r. gmina złożyła wniosek o dofinansowanie na jego budowę i otrzymała je z kolejnej edycji tego samego programu. Znów otrzymaliśmy wstępną promesę i jesteśmy zobowiązani do ogłoszenia postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót do połowy czerwca 2024 roku. Trwają prace nad przygotowaniem przez projektanta dokumentacji obejmującej ten etap zadania. Ze względu na to, że zakres ten dotyczy m.in. przebudowy przepustu na rowie melioracyjnym, niezbędne jest uzyskanie szczegółowych informacji i zezwoleń.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwszy etap przebudowy ul. Witosa powinien zakończyć się w listopadzie 2024 roku. Przewidywany termin zakończenia drugiego etapu to koniec listopada 2025 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.