Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Kiedy można jechać hulajnogą elektryczną po chodniku, a kiedy po ulicy? Ile wynosi maksymalna prędkość jazdy taką hulajnogą? Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania? Straż Miejska w Słubicach przypomina o zasadach użytkowania tego pojazdu.

Komentarz w sprawie przepisów dotyczących użytkowania hulajnóg elektrycznych pojawił się w związku z sytuacją z zeszłego tygodnia. Wtedy prywatna firma postawiła na słubickich chodnikach hulajnogi do wypożyczenia poprzez aplikację mobilną (więcej o tym pisaliśmy TUTAJ). Na temat przepisów użytkowania takich pojazdów na stronie gminy wypowiedział się Komendant Straży Miejskiej w Słubicach Wiesław Zackiewicz.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną i z jaką prędkością?

- Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kierujący hulajnogą powinien jechać drogą dla rowerów bądź pasem ruchu dla rowerów – nie przekraczając dozwolonych dla tego typu pojazdu 20 km/h – wyjaśnia W. Zackiewicz.

Jeśli na trasie, na której poruszamy się hulajnogą elektryczną, nie ma ścieżki rowerowej, możemy przejechać po ulicy (gdy ruch pojazdów na drodze jest ograniczony do 30 km/h) lub po chodniku (gdy ruch na ulicy jest dozwolony z prędkością powyżej do 30 km/h). Na chodniku powinniśmy jechać z prędkością zbliżoną do tempa pieszych i ustępować im pierwszeństwa.

Jakie uprawnienia trzeba mieć do jazdy hulajnogą elektryczną?

Zacznijmy od najmłodszych – dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną tylko pod opieką dorosłego i na terenie strefy zamieszkania. Młodzież szkolna w wieku 10-18 lat musi mieć kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby w wieku powyżej 18 lat natomiast nie potrzebują żadnych uprawnień.

Uwaga na mandaty

Komendant SM W. Zackiewicz uważa, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się w Słubicach sytuacji pozostawiania hulajnóg w obszarach niedozwolonych, np. na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, i przestrzega o możliwych mandatach. Karę może ponieść także osoba, która zostawiła hulajnogę na chodniku w sposób utrudniający przejście pieszym, zagrażający ich bezpieczeństwu czy stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym. Chodzi m.in. o zostawienie hulajnogi w odległości mniejszej niż 1,5 m od krawędzi jezdni.

- W takiej sytuacji, na podstawie prawa o ruchu drogowym, hulajnogi będą mogły być odholowane na parking strzeżony, wyznaczony przez radę powiatu. Stawka za usunięcie hulajnogi wynikająca z tej uchwały wynosi 144 zł, a za każdą dobę przechowywania na parkingu – 27 złotych. Kosztami tymi obciążany jest użytkownik hulajnogi, który pozostawił ją w niewłaściwym miejscu – dodaje W. Zackiewicz.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.