Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

17 września zaczął obowiązywać zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Polskie służby informują, że takie samochody będą bezwzględnie zawracane z przejść granicznych.

Zgodnie z przepisami, zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.

Powyższy zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.).

- Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj – wyjaśnia Ewa Markowicz, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Jak tłumaczy E. Markowicz, działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej. - O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie – dodaje.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.