Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Mieszkanie

Gmina Słubice przymierza się do budowy mieszkań, które mają być dostępne dla mieszkańców po przystępnych cenach. Zanim ruszy inwestycja urzędnicy zachęcają do wypełnienia ankiety, która pozwoli im oszacować realne zapotrzebowanie.

Planowana inwestycja to efekt powstania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN – Zachodni”. W kwietniu tego roku burmistrz Mariusz Olejniczak podpisał umowę o jej powołaniu wspólnie z 13 włodarzami innych gmin z terenu woj. lubuskiego i wielkopolskiego.  - Tzw. SIM-y to pomysł rząd na powszechny dostęp Polaków do mieszkań w dobrej cenie – tłumaczy Beata Bielecka, rzecznik prasowy gminy Słubice.

Kto może dostać mieszkanie?

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Mieszkania „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania, będą udostępniane w formie długoterminowego najmu.

Najemcy muszą spełnić kilka warunków, które wynikają z ustawy o SIM. Nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie gminy, a dochód z gospodarstwa domowego wszystkich osób mieszkających razem, bez względu na pokrewieństwo, nie może być wyższy niż przewiduje ustawa – dodaje B. Bielecka.

Jaka to kwota? Gmina informuje, że obecnie jest to ok. 4 tys. zł netto w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, ok. 5,5 tys. zł netto w przypadku dwóch osób, ok. 7,6 tys. zł netto w przypadku trzech osób i ok. 9 tys. zł netto w przypadku czterech osób.

Przykładowe koszty

Przyszły najemca musi też wpłacić tzw. zwrotną partycypację – wkład własny w wysokości ok. 15 proc. kosztów budowy, który jest zwracany w momencie wyprowadzki z mieszkania, a także kaucję. W momencie zamieszkania zapłaci również czynsz, na który składają się opłaty stałe oraz media.

Poniżej przykładowa kalkulacja dla mieszkania o wielkości 50 m2 przy założeniu kosztów budowy na poziomie 5600 zł za m2:

  • partycypacja: ok. 42 tys. zł,
  • czynsz: ok. 800 zł miesięcznie plus zużyte media (obliczony na podstawie maksymalnej stawki dopuszczonej w ustawie o SIM),
  • kaucja: 3 x miesięczny czynsz.

Możliwe dopłaty

Najemcy będą mogli skorzystać ze specjalnych dopłat do czynszu. Jej wysokość będzie zależeć od metrażu oraz ilości zamieszkałych osób. Dla mieszkania o pow. 50 m2 i trzech (lub więcej) osób będzie to nawet 350 zł.

Po szczegółowe warunki finansowania można zajrzeć do ustawy z 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu.

Gdzie powstaną mieszkania?

Jak informuje urząd, lokalizacja nowych mieszkań wstępnie planowana jest przy ul. Konstytucji 3 Maja (działka nr 281/157).

Ankiety potrzebne do oszacowania

Zanim ruszy budowa gmina chce oszacować realne zapotrzebowanie na tego typu mieszkania. Dlatego zachęca mieszkańców do wypełnienia specjalnej ankiety. - Wyniki pozwolą nam optymalnie zaplanować tę inwestycję – wyjaśnia rzeczniczka.

Ankieta dostępna jest na stronie gmina – www.slubice.pl. Można ją wydrukować, wypełnić i przynieść do Urzędu Miejskiego w Słubicach. Można też skorzystać z formularza elektronicznego dostępnego TUTAJ.

Na wypełnione ankiety urząd będzie czekać do połowy grudnia 2021 roku.

Kontakt

Wszelkie pytania związane z inwestycją można kierować pod specjalny adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.