Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Puszcza Rzepińska

W ostatnich latach gospodarka leśna prowadzona na terenie naszego kraju jest przedmiotem wielu sporów i dyskusji. Także i na naszym lokalnym podwórku nie brak pytań o zasadność wycinek, których widać coraz więcej. Zieloni, na czele z lubuskim posłem dr Tomaszem Aniśko, napisali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zieloni zwracają uwagę, że czas na kluczowe zmiany w podejściu do lasów, szczególnie w obliczu obecnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego. – To zagraża przetrwaniu świata, który znamy – czytamy w liście. O co konkretnie apelują posłowie?  Chcą zapewnienia przez premiera skutecznej i długofalowej ochrony lasów w Polsce. Chodzi m.in. o dostosowanie prawa krajowego dotyczącego gospodarki leśnej do wymogów Unii Europejskiej.

Zieloni oczekują, że przepisy będą gwarantować realny udział społeczeństwa w zarządzaniu i ochronie lasów. Postulują też, aby poprzeć cele zapisane w Strategii Bioróżnorodności UE do 2030 roku, co oznacza objęcie ochroną ścisłą 10% obszarów lądowych EW (w tym Polski), przy uwzględnieniu lasów naturalnych i starodrzewów.

Zieloni zwracają uwagę, że coraz większe powierzchnie leśne znikają z powierzchni naszego kraju. Powołują się przy tym na konkretne liczby: w okresie od 1990 do 2019 roku liczba pozyskiwanego drewna wzrosła ponad dwukrotnie – z 17 mln m3 rocznie do 42,3.

List otwarty podpisany przez Zielonych przesłał do naszej redakcji poseł dr Tomasz Aniśko. Publikujemy go poniżej.  Zachęcamy do lektury i czekamy także na wasze opinii w tej sprawie. Dajcie znać w komentarzach.

LIST OTWARTY

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.