Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Szkoła w Kunowicach

Ruszyła długo wyczekiwana rozbiórka Szkoły Podstawowej w Kunowicach. W miejsce starego budynku powstanie większy i bardziej nowoczesny obiekt. Na plac budowy zajrzeliśmy z naszym obiektywem. Rozmawialiśmy też z dyrektorem szkoły i kierownikiem budowy. 

O planach budowy nowej szkoły pisaliśmy w styczniu 2020 roku (ZOBACZ). Wtedy gmina Słubice przedstawiła wizualizację budynku oraz najważniejsze dane liczbowe związane z nową szkołą. W listopadzie zawarto umowę z generalnym wykonawcą, firmą MW Technic z Michałowic (ZOBACZ).

Nowa szkoła dla 250 dzieci

Przypomnijmy, na dwukondygnacyjnym obiekcie o powierzchni 1500 m2 pomieści się 225 uczniów z klas 1-8, zostanie też uruchomiony punkt przedszkolny dla 25 dzieci. Oprócz pomieszczeń dydaktycznych w budynku znajdzie się miejsce m.in. na gabinet pielęgniarki, świetlicę, miejsce do przygotowywania posiłków czy bibliotekę. Dzieci zyskają też jadalnię z prawdziwego zdarzenia.

Zanim to jednak powstanie, trzeba najpierw zburzyć stary, jeszcze przedwojenny budynek. Prace rozbiórkowe ruszyły w tym tygodniu. Na plac przy szkole wjechał ciężki sprzęt, wcześniej zdemontowano znajdujące się na terenie szkoły ławki, urządzenia do zabawy, drewniany płot, itd.

Komentarz dyrektora

Na miejscu spotkaliśmy się z dyrektorem podstawówki Arkadiuszem Kokocińskim. – Z jednej strony czekałem z niecierpliwości na ten moment i cieszę się, że prace już ruszyły, ale z drugiej czuję pewien sentyment obserwując rozbiórkę – powiedział w rozmowie z naszym reporterem.

Do zarządzanej przez niego szkoły będzie mogło teraz uczęszczać więcej dzieci, ale dyrektor zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę tempo rozwoju miejscowości, to przewidywany limit uczniów szybko się zapełni i trzeba będzie myśleć o… kolejnej rozbudowie.

Zasugerował przy okazji, że może warto zastanowić się nad zlokalizowaniem (i ew. modernizacją) punktu przedszkolnego w obecnej świetlicy przy ul. Szkolnej, aby właśnie tam docelowo uczęszczały przedszkolaki. - To pozwoliłoby zaoszczędzić miejsce w nowej szkole dla kolejnych uczniów, których będzie przybywać, a maluchy mogłyby bawić się i uczyć w miejscu przeznaczonym tylko dla nich - uważa.

Technologia modułowa

Władze gminy przekonują, że są przygotowane na przyrost uczniów. Ma to umożliwić specjalna technologia modułowa, w której wykonywana jest inwestycja. Gotowe i wykończone w środku elementy powstają bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym, a na miejscu są tylko montowane. A w przyszłości, gdyby zaszła taka potrzeba, można obiekt rozbudowywać o kolejne moduły z dodatkowymi pomieszczeniami.

- Jest to pierwsza inwestycja realizowana tą metodą przez gminę Słubice i najprawdopodobniej pierwsza tego typu w regionie przygranicznym – mówi z dumą burmistrz Mariusz Olejniczak.

Ile potrwa rozbiórka?

O planowane tempo prac zapytaliśmy kierownika budowy, Krzysztofa Zbiciaka z MW Technic. – Z samą rozbiórką powinniśmy się uporać dość szybko. Szacuję, że zajmie to nam około tygodnia – powiedział. – Budynek jest stary, więc musimy uważać. Zaczynamy od dachu, potem ściany. Na razie nie ma napotkaliśmy żadnych problemów - podkreśla.

Zdaniem K. Zbiciaka, prace rozbiórkowe nie spowodują utrudnień w ruchu drogowym oraz pieszym. – Została wygrodzona strefa bezpiecznego poruszania się, także spokojnie można przechodzić i przejeżdżać obok budynku – zapewnia.

Plac zabaw i drzewa będą zachowane

A. Kokocińskiego zapytaliśmy jeszcze o rozebraną infrastrukturę, zamontowany obok szkoły plac zabaw był przecież stosunkowo nowy i w bardzo dobrym stanie technicznym. – Oczywiście, będziemy chcieli zachować te elementy, tak aby dalej służyły dzieciom. Zostaną zamontowane po zakończeniu budowy, najprawdopodobniej na terenie sąsiedniej działki, za salą sportową. Gmina jest w trakcie jej pozyskiwania – wyjaśnia.

Podobnie będzie z drzewami rosnącymi w miejscu, gdzie ma powstać nowy budynek. – Przesadzimy je do nowej lokalizacji – zapewnia kierownik budowy.

---

Do tematu budowy nowej szkoły będziemy wracać. Poniżej fotki z rozpoczętej rozbiórki.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.