Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kawa

Niewiele osób ma świadomość tego, że profesjonalne parzenie kawy nie jest wcale łatwą sztuką. Aby nasz gorący trunek miał doskonały smak, jak również wspaniale pachniał, powinniśmy przestrzegać kilku istotnych reguł. Zatem o czym należy w tym przypadku pamiętać? Jakie są najbardziej popularne metody parzenia kawy?

Parzenie kawy nie jest takie proste jak się wydaje

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnorodnych smaków kawy. Coraz częściej wiele osób poszukuje właśnie ciekawych rozwiązań, mieszanek czy kaw speciality, ponieważ ta sama kawa pita od lat z pewnością wielu już się znudziła. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby w szczególności dobrać odpowiednią metodę parzenia kawy pod względem dobranego przez nas ziarna. Decydując się na wybór odpowiedniego ziarna do kawy powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na to, aby było ono świeże. Jest to bardzo istotne, ponieważ świeżość w tym przypadku ma kluczowe znaczenie i tym samym bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym podczas zakupów. Nie warto decydować się na zakup tańszej, marketowej kawy, której przyrządzane wiąże się z płaskim smakiem, spalonych ziaren. Zatem co jest jeszcze ważne w tym przypadku? Powinniśmy pamiętać o tym, że kawa ma bardzo wiele różnorodnych rodzajów ziaren i tym samym nie ma jednego sposobu ich parzenia. To bardzo ważne aby pamiętać o tym, że przykładowo nie możemy parzyć każdego gatunku w tej samej wodzie, ponieważ różne gatunki w tym przypadku mogą wymagać zupełnie innego podejścia. Najpopularniejsza jest oczywiście arabika. Nie powinniśmy zapominać o tym, że to właśnie ten typ kawy możemy parzyć na bardzo wiele sposobów, ponieważ dostępne są także bardzo różnorodne aromaty. Na rynku spotkamy między innymi arabikę o smaku owocowym, jak również kwiatowe czy też uwielbiane przez wiele osób orzechowe. W tym przypadku niezbędne także będzie posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Doskonałym pomysłem jest oczywiście waga baristyczna. Niezależnie od tego jaki rodzaj kawy będziemy mieli, to właśnie za pomocą takiego urządzenia możemy bardzo szybko odmierzyć, ile tak naprawdę potrzebujemy ziaren, aby nasz trunek był doskonały. Wspomniana waga charakteryzuje się wysoką precyzją. Tym samym bardzo ważne jest kupowanie takich urządzeń jedynie najwyższej jakości.

Coraz chętniej wybierany dripper

Jeżeli już odmierzyliśmy odpowiednią ilość potrzebnych ziaren kawy, czas na ich mielenie. Jest to bardzo ważny proces i w tym przypadku także powinniśmy wybrać odpowiednią grubość mielenia, ponieważ ziarno może być zmielone w dużym stopniu lub też w średnim. Decydując się na przyrządzanie jasno palonej kawy o owocowym smaku, grubość ziaren naprawdę ma znaczenie. Kolejno tak zmielone ziarna powinno ułożyć się w specjalnie do tego przygotowanym urządzeniu jakim jest dripper i kolejno zalać gorącą wodą o odpowiedniej temperaturze. Napar będzie się sączył i po chwili uzyskamy doskonałej jakości trunek. Metod parzenia kawy jest bardzo wiele i w tym przypadku powinniśmy wybrać odpowiednią w zależności od tego, jakie ziarna mamy oraz jaki napar chcemy uzyskać. Nie możemy przykładowo wybierać dowolnego rodzaju kawy i tak po prostu zalać ją wrzątkiem, ponieważ tylko w przypadku gdy proporcje będą odpowiednio dobrane i tym samym zachowamy wszelkie standardy, które są wymagane w przypadku parzenia naparu danego rodzaju, całość będzie smakowała wyśmienicie. Warto wyposażyć się nie tylko w odpowiednie naczynia, ponieważ każdą kawę powinniśmy podawać w nieco innej zastawie, ale także w różnego rodzaju elementy potrzebne do skompletowania odpowiedniego składu do parzenia kawy. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się między innymi wysokiej jakości waga baristyczna, jak również profesjonalny drip (dripper).

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.