Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Burmistrz i starosta

Wczoraj informowaliśmy o apelu starosty przeciw hejtowi. Na słowa Leszka Bajona odpowiedział burmistrz Mariusz Olejniczak, który odniósł się nie tylko do hejtu, ale także potrzebie szerszego porozumienia. Obaj panowie zdecydowali się pójść krok dalej. Podlegające im urzędy będą współpracować, aby ułatwić załatwianie spraw mieszkańcom.

Mimo postępującej od lat informatyzacji i rozwiązań typu „jedno okienko” każdy, kto załatwia rozmaite pozwolenia, szczególnie związane z inwestycjami budowlanymi i nieruchomościami, wie, ile się trzeba przy tym „nachodzić”. W wiele procedur administracyjnych zaangażowanych jest kilka urzędów i instytucji, często zarówno gminnych, jak i powiatowych.

Niebawem ma być nieco łatwiej. Dziś rano w słubickim starostwie odbyło się pierwsze robocze spotkanie, na którym oprócz odpowiedzialnych za wdrożenie urzędników, byli obecni starosta oraz burmistrz. O co dokładnie chodzi?

-  Jeśli udamy się np. do urzędu gminy, aby złożyć jakiś wniosek, a potrzebne nam do tego jest dodatkowy „papier” ze starostwa, to wystarczy, że to odwiedzimy to jedno miejsce i zostawimy komplet dokumentów. Resztą zajmą się pracownicy danego urzędu, prześlą wnioski, załatwią pozwolenia, itd. - tłumaczy M. Olejniczak.

To rozwiązanie znane z systemu jednego okienka, jakie od lat funkcjonuje np. przy zakładaniu firm. Kiedyś trzeba było po kolei odwiedzić gminę, ZUS, Urząd Statystyczny. Teraz udajemy się tylko w to pierwsze miejsce.

Aby nowe rozwiązanie dla mieszkańców stało się możliwe, potrzebne są stosowne uchwały podjęte przez obie rady – gminy i powiatu. Z deklaracji jakie padły na spotkaniu wynika, że radni zajmą się tym po świętach, projekty uchwał trafią najpierw na komisje.

Jeśli sprawy potoczą się sprawnie, wszystko zacznie funkcjonować jeszcze tej wiosny.  L. Bajon nie wyklucza poszerzenia współpracy o kolejne gminy powiatu słubickiego. – Najpierw sprawdzimy jak będzie układać się współpraca z gminą Słubice. Jeśli mieszkańcy będą zadowoleni, to nie wykluczam, że podobną formułę zaproponujemy pozostałym gminom – deklaruje.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Redakcja Słubice24.pl 2021-04-02 11:23
Małe wyjaśnienie odnośnie wczorajszego dnia. Mieliśmy Prima Aprilis wiec ten news był... zmyślony.

Nie zostało zawarte porozumienie między starostą a burmistrzem w sprawie współpracy obu urzędów. Choć oczywiście nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby kiedyś w przyszłości takie rozwiązanie stało się faktem.

Czego sobie i wam życzymy :)
#2 jurek 2021-04-02 17:26
faktycznie szkoda, ale tak coś czułem, że to za pieknie brzmi :lol: :lol: :lol:
#3 SMJJ 2021-04-08 08:25
Czyli w zasadzie nie ma tzw władzy. Są półprywatne grupy trzymające władzę wzajemnie się zwalczające i mające gdzieś tzw dobro własnych społeczności. Czyli że nic sie od czasów zaborów nadal nie zmieniło. Tylko pogratulować tym wszystkim cwaniakom na stołkach takiej skutecznosci w okłamywaniu własnych wyborców.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.