Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Collegium Polonicum

W tym roku Collegium Polonicum kończy 30 lat! Jednak ze względu na pandemię, jubileusz będzie miał nieco inny charakter niż początkowo planowano. Punktem kulminacyjnym będzie uroczyste otwarcie odbudowanej po pożarze auli.

W 2021 roku Collegium Polonicum świętuje 30. urodziny. Kiedy w 1991 roku został reaktywowany Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, niemal jednocześnie narodziła się idea utworzenia polsko-niemieckiej placówki naukowej na granicy, w Słubicach. Collegium Polonicum zostało powołane do życia przez dwa uniwersytety: właśnie wspomnianą Viadrinę oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czy wiecie, że przez tych 30 lat studia w Colpolu ukończyło ponad 3,5 tys. osób?

Absolwenci spotkają się za rok

Z okazji 25-lecia, pięć lat temu, odbył się I Zjazd Absolwentów. Podobny planowano zorganizować z tym roku, jednak pandemia pokrzyżowała te plany. - II Zjazd Absolwentów odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2022 roku, aby można było spotkać się na miejscu – mówi Ewa Bielewicz-Polakowska z CP.

Obchody online i hybrydowo

Obchody jubileuszu również będą miały nieco inny charakter niż planowano. -  Uroczystości zaplanowane są na cały rok 2021, część odbędzie się online lub będzie miała charakter hybrydowy – wyjaśnia E. Bielewicz-Polakowska. Wśród nich wymienia m.in. dyskusję panelową dotyczącą transgranicznej nauki, zaplanowaną na czerwiec, czy wernisaż wystawy malarskiej „Portrety Collegium Polonicum”, przedstawiającej osoby związane z życiem placówki, który odbędzie się jesienią.

Nowa aula coraz bliżej

Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie wyremontowanej auli, która została zniszczona w trakcje pożaru w lipcu 2018 roku.

- Z okazji 30-lecia powstało jubileuszowe logo oraz pierwszy polsko-niemiecki kalendarz, uwzględniający dni świąteczne z obu stron Odry, co wielu instytucjom ułatwia pracę i planowanie spotkań – podkreśla rzeczniczka CP.

Będzie nowy kierunek studiów

Co słychać w Collegium Polonicum? Nauka odbywa się online, przez pandemię na korytarzach nie widać studentów. Ale ich grono powiększa się i jest coraz bardziej międzynarodowe. To wszystko m.in. dzięki ENS – European New School of Digital Studies.

- Planujemy także uruchomienie nowego kierunku studiów gospodarka przestrzenna z dwoma specjalnościami: rewitalizacja miast i obszarów wiejskich, planowanie strategiczne i przestrzenne w logistyce – mówi E. Bielewicz-Polakowska.

Do tematu jubileuszu CP będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.