Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

W poniedziałkowy wieczór w Słubicach odbyła się piąta już odsłona protestu w obronie praw kobiet. Tym razem nie w formie marszu, ale „spaceru” na pl. Bohaterów. Z przyniesionych zniczy i chryzantem uczestnicy ułożyli napis ***** ***.

Samo wydarzenie nie było oficjalnie nagłaśniane. Uczestnicy zapraszali się głównie prywatnymi kanałami na wspólny „spacer”. To spowodowało, że protestujących było mniej niż we wcześniejszych odsłonach – około 100 osób.

Ci, którzy przyszli, byli zaopatrzeni w znicze i chryzantemy. Nieprzypadkowo zresztą, bo było to nawiązanie do ogłoszonej wcześniej przez rząd decyzji o zamknięciu cmentarzy.

- Chcieliśmy w ten sposób pomóc trochę przedsiębiorcom, który pozbawiono możliwości zarobku i zostawiono z zalegającym towarem - wyjaśnia Mariusz Dubacki, lokalny działacz i polityk.

Na placu towarzyszyli mu m.in. wicestarosta Robert Włodek, szefowa Fundacji Grupy Pomagamy Aleksandra Kołek oraz założyciel słubickiego Łańcucha Światła Bernard Łysiak.

Ich przemowy były krótkie, dziękowali uczestnikom za przybycie, poruszyli też obecną sytuację w Polsce. W krytycznych słowa wyrazili się o braku reakcji obecnego rządu na postulaty protestujących środowisk.

- Rządzący nie chcą z nami rozmawiać, rozmawiać z obywatelami. Mała grupka ludzi stwierdziła, że narzuci nam swoją wolę. Oni myślą, że wiedzą lepiej, co kobietom przysługuje, a co nie - mówił do zgromadzonych B. Łysiak. - Jeśli nie będziemy skutecznie i stale o naszą wolność walczyć, to ją po prostu stracimy - wtórował mu R. Włodek.

Uczestnicy protestu ułożyli z przyniesionych zniczy i chryzantemów symbole: napis ***** *** oraz czerwoną błyskawicę – ogólnopolski symbol Strajku Kobiet.

Na proteście byliśmy obecni z naszym obiektywem. Poniżej film oraz zdjęcia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 combeta3 2020-11-03 22:38
W poniedziałek wieczór w Słubicach kolejny raz odbyło się zgromadzenie osób pod pretekstem obrony praw kobiet.
Nie zabrakło lokalnych aktywistów lewackich i nie tylko, zachęcających do gromadzenia się większej ilości ludzi w dobie pandemii.
Powszechnie wiadomo, że przyczynia się to do wzrostu zachorowań na Covid.19.
Dołączone materiały prasowe jak i wszystkie poprzednie pokazują wiele nieodpowiedzialnych osób, które w ogóle nie miały masek na twarzy.
Udział przedstawiciela z ramienia Starostwa to typowa hipokryzja.
Oficjalnie Starostwo wzywa do wspierania działań słubickiego szpitala zajmującego się ratowaniem życia ludzi chorych na Covid-19 . Fakt ten nie przeszkadza jednak popierać zgromadzeń pogłębiających stan zakażeń. Telewizja HTS pokazuje wypowiedź starosty słubickiego otwarcie popierającego protesty. Ubolewał nad niemożnością osobistego udziału zapewniając skwapliwie o asygnowaniu do tego swojego zastępcy.
Angażowanie się i podsycanie niepokojów społecznych zwłaszcza o charakterze antyrządowym nie przystoi urzędnikom pobierającym wynagrodzenie z budżetu państwa.
HTS pokazuje pana R. Włodka w roli działacza feministycznego. W swoich wypowiedziach odwołuje się do tradycji walk o demokracje w Polsce. Czy oby nie pomyliła się mu opcja polityczna w tamtej walce ?
Jeżeli osoby kreujące się na orędowników Strajku Kobiet są takimi oponentami rządu niech zrezygnują ze stanowisk opłacanych z budżetu państwa.
Bardzo przypomina to anegdotę o żabie podsuwającej kowalowi łapy do podkucia.
Kompromitujące jest ich występowanie pod wulgarnymi plakatami z którymi jak widać w pełni się utożsamiają. Jaki to daje przykład młodzieży słubickiej ? Zażenowani są wszyscy przyzwoici mieszkańcy Słubic. My wszyscy to widzimy !!!
Bardzo ciekawe jest czy cała Rada Powiatu w pełni identyfikuje się z tymi działaniami członków Zarządu ????
#2 Bilbe2 2020-11-03 23:20
Działania lokalnych popleczników niepokojów społecznych są godne ubolewania.
Niech pokażą niezależną merytoryczną walkę polityczną a nie chowają się za spódnicami zdezorientowanych kobiet.
Mamy do czynienia z typowymi gierkami politycznymi.
Przedstawiciele opozycji próbują cudzymi rękami wyjmować gorące ziemniaki z ogniska.
Zasady działania protestów społecznych z którymi mamy obecnie do czynienia są niezmienne.
Ich cechy to : spontaniczność, niezadowolenie, gniew społeczny, udział dużej liczby manifestantów, agresja na ulicach .
Socjotechnika jest jednak w swoich doświadczeniach bezwzględna.
Skuteczność protestów zależna jest od dwóch najważniejszych czynników : zdecydowanego poparcia większości społeczeństwa oraz zaplecza finansowego.Obydwie przesłanki do skuteczności protestów nie są i nie będą spełnione.
#3 Daro33 2020-11-04 00:54
Dokładnie! Z jednej strony wspieramy szpital z drugiej nawołujemy do manifestacji? Coś tu chyba włodarzom się pomyliło. Szaleństwo! Ciekaw jestem, ale też nikomu tego z demonstrujących nie życzę. Co zrobicie? Gdy ktoś z najbliższej wam rodziny będzie potrzebował pomocy medycznej przez te wasze zgromadzenia. Lekarze już teraz muszą stawać na głowie, co robić. Nie ułatwiacie im pracy. Podkreślam że w obecnej sytuacji mam głęboko w ****$ wszystkie partie, liczy się osobisty rozsądek i zachowanie wszelkich norm sanitarnych.
#4 Rob 2020-11-04 09:28
Panowie, nie zaśmiecajcie tego forum waszymi propisowskimi bzdurami.
Jesteście na usługach TVP INFO czy co ?
#5 Daro33 2020-11-04 10:32
Bzdury? Propisowski? Na usługach TVP INFO? Nie ma co.. Wniosłeś wiele do dyskusji, próbujesz obniżyć jej poziom do poziomu haseł z ulicy? Stój gdzie stoisz i daj sobie spokój. Jeśli brak Ci odwagi do walki na argumenty i zdrowy rozsądek, po prostu daj spokój i nie próbuj wszczynać awantury
#6 Iwona02 2020-11-04 11:02
Rob
Widzimy wszyscy, że to nie ta liga. Kup sobie człowieku pamiętnik i  tam umieszczaj sobie lewackie przemyślenia. W sprawie wpisów na forum to najwyraźniej się cos w główce pomieszało.
#7 Dorka 2020-11-04 11:35
Rob,
Nie umiesz dyskutowac. Calkowira porazka. A propos wpisów na forum. Znalazł sie decydent. Zastępca pionka.
#8 Redakcja Słubice24.pl 2020-11-04 12:23
Ponownie apelujemy o merytoryczną dyskusję w temacie artykułu. Bez wzajemnego obrażania się i osobistych wycieczek. Takie wpisy będą usuwane jako bezwartościowe i nic nie wnoszące do dyskusji.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.