Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Prom

Losy tego projektu układały się bardzo różnie. W lutym 2019 roku informowaliśmy o tym, że promu w Uradzie nie będzie z powodu wycofania się niemieckich partnerów. Lokalne władze i mieszkańcy żałowali, że tak się stało. Pomysłu jednak nie porzucono i udało się. Powstanie nie tylko połączenie promowe, ale i wieża widokowa.

O perypetiach projektu na przeprawę promową pisaliśmy TUTAJ.

To się zmieniło! Według założeń projektu pt. „Połączenie promowe Aurith - Urad jako kamień milowy dla rozwoju turystyki na pograniczu polsko – niemieckim” prom zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dwóch lat. 30 września została przekazana umowa partnerska i tym samym projekt oficjalnie się rozpoczął.

W uroczystości uczestniczyli m.in. burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk, przedstawiciele partnera, czyli związku gmin Brieskow-Finkenheerd oraz radni gminy Cybinka, pracownicy urzędów z Polski i Niemiec. Towarzyszył im także starosta słubicki Leszek Bajon.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 495 720 euro (85% wydatków), całkowita wartość projektu to 583 200 euro. Zakłada on nie tylko powstanie przeprawy promowej, ale także wieży widokowej w Uradzie wraz z infrastrukturą dla turystów. Wieża będzie miała 30 m wysokości, dookoła niej powstaną ławki, wiaty, miejsce na ognisko, leżaki i stoły z siedziskami.

W przyszłości planowana jest także budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 29, która połączy Cybinkę i Urad, dzięki temu z połączenia promowego będą mogli korzystać również rowerzyści.

Prace mają ruszyć w kwietniu przyszłego roku. Całość ma być gotowa na wiosnę 2022 roku. To właśnie wtedy między Uradem a Aurith ma zacząć kursować prom.

 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.