Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jezioro Reczynek

Zbliżają się wakacje, czyli czas, który wiele osób lubi spędzać nad wodą. W tym roku w powiecie słubickim będą działać dwa kąpieliska: w Ośnie Lubuskim i Rzepinie. Ochłodzić się będzie można również w basenie w Słubicach. Ale zasady spędzania czasu nad wodą będą inne niż zazwyczaj – wszystko przez pandemię koronawirusa.

Oficjalne miejscówki

Sezon kąpielowy oficjalnie rusza 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia.  Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, przez ten okres na terenie powiatu słubickiego będą działać dwa kąpieliska.

Nad jeziorem Długie w Rzepinie (otwarte w godz. 10-17) oraz nad jeziorem Rzeczynek w Ośnie Lubuskim (czynne w godz. 10-18). W podanych godzinach nad bezpieczeństwem kąpiących będą czuwać ratownicy, poza nimi kąpielisko będzie miało status niestrzeżonego.

W Słubicach nieco wcześniej, bo 27 czerwca, ma ruszyć miejski basen. Wszystko jednak zależy od kilku czynników. O tym, że Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje się już do jego uruchomienia, pisaliśmy kilka dni temu TUTAJ.

Koronawirusowe obostrzenia

W tym roku plażowanie nad jeziorami będzie obwarowane dodatkowymi obostrzeniami, wynikającymi z epidemii koronawirusa. Dlatego będzie obowiązywał na nich tymczasowy regulamin, precyzujący jak należy zachowywać się na kąpieliskach.

Odpowiednia odległość

Szczegóły wyjaśnia Liliana Kandel-Płaza, p.o. obowiązki kierownika Higieny Komunalnej w słubickim Sanepidzie. – Najważniejszym obowiązkiem będzie zachowanie odpowiednich odległości, na plaży obowiązuje odległość 2 m odległości od innych, a w wodzie – 4 m. Nie dotyczy to członków tej samej rodziny – przekazała naszej redakcji.

Dezynfekcja rąk i powierzchni

Druga kwestia to dezynfekcja. Pojemniki z płynem do dezynfekcji będą ustawione przy wejściu na teren kąpieliska, przed wejściem do toalet czy przebieralni. Toalety, szatnie i często dotykane powierzchnie również będą dezynfekowane – czynnościami tymi będzie zajmować się wyznaczona osoba.

Maseczki na drogę

Co z maseczkami? – Jeśli jesteśmy na kocu, tylko ze swoją rodziną, nie musimy mieć maseczki. W wodzie również nie. Ale jeśli idziemy, np. do przebieralni i trudno nam utrzymać dystans od innych, to powinniśmy ją założyć – wyjaśnia L. Kandel-Płaza.

Limit osób

A co z limitami osób na kąpielisku? – Ogólne wytyczne mówią, że zgromadzenia nie mogą liczyć więcej niż 150 osób. Na pewno na słubickim basenie na terenie SOSiR-u będą liczone osoby i nie zostanie wpuszczonych więcej niż dozwolona liczba 150. Na kąpieliskach podobnie – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Wytyczne od GIS

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wytyczne, zarówno dla osób wybierających się na kąpieliska, jak i dla organizatorów. Warto zapoznać się z nimi przed udaniem się nad wodę.

ZOBACZ WYTYCZNE

Nieoficjalne kąpieliska

W Słubicach i okolicy są jeszcze tzw. miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, woda w nich jednak nie jest badana przez Sanepid, nie ma tam również zagwarantowanej opieki ratowników.

Częstym celem letnich wypraw nad wodę jest m.in. jezioro Kolejowe w Kunowicach czy jezioro w Starych Biskupicach. Popularnym kierunkiem jest też Rancho w Drzecinie i tamtejszy akwen (wstęp może być płatny). Chętnych do kąpieli nie brakuje nad jeziorem Grzybno w Świniarach i położonym po drugiej stronie drogi wojewódzkiej nr 137 jeziorem Czyste Wielkie.

Kierunek Niemcy

Ciekawe miejsca do kąpieli są też w Niemczech. Najpopularniejsze z nich to Helenesee, jezioro za Frankfurtem nad Odrą, nazywane „małym Bałtykiem”. Cenione jest za czystą wodę i dużą, rozległą plażę. Tu jednak wstęp jest płatny.

Ile? Osoba dorosła płaci 3 euro za cały dzień, bilet ulgowy to 1,5 euro. Po godz. 18.00 cena spada do 1,5 euro za osobę dorosłą. Ten, kto przyjedzie samochodem, musi wykupić również kartę parkingową za 3 euro (1,5 euro po godz. 18).

Godne uwagi są także jeziora w Müllrose i Alt Zeschdorf. Do obu jest wygodny dojazd, w pobliżu są parkingi i liczne miejsca do kąpieli (niektóre mogą być tymczasowo zamknięte ze względu na pandemię - tu sytuacja jest dynamiczna i może się zmieniać w trakcie wakacji).

Coraz popularniejszym miejscem jest też park wodny w Beeskow, przy rzece Szprewie. Na plaży pracuje polskojęzyczny ratownik, do dyspozycji odwiedzających jest duży pomost, cała infrastruktura z toaletami i szatniami oraz zjeżdżalnia (na razie tymczasowo nieczynna). Wstęp: 1 euro dzieci, 2 euro dorośli.

Lokalizacja kąpielisk (oficjalnych i nieoficjalnych)

Ogólnopolska lista kąpielisk jest dostępna pod adresem: sk.gis.gov.pl.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 kreplas 2020-06-26 09:20
Czy ktoś może wie, jak dostać się nad wodę w Starych Biskupicach? Wszędzie płoty
#2 clasic1 2020-06-26 10:07
Najlepiej przez Urząd Gminy :-)) Jeśli ktoś ma działkę przylegająca jedynie do jeziora, a grunt pod jeziorem jest własnością Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego (gminy), to jezioro stanowi wodę publiczną i właściciel terenu do niego przylegającego ma obowiązek umożliwić dostęp do wody szerokiej publiczności.

Prawo wodne zabrania bowiem grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
#3 kreplas 2020-06-27 11:01
Clasic, to to ja wiem. Ale jezioro jest ogrodzone nieruchomościami od góry, przejście na plażę :to dawne) jest zamknięte na kłódkę.
#4 clasic1 2020-06-27 13:16
Znam to miejsce ale cóż zrobić gdy Urząd Miasta i jego urzędnicy nie stosują tego prawa świadomie albo przez " nieuwagę" . Skoro Skarb Państwa nie dba o swoją własność czyli naszą wspólną i nie przestrzega praw które sam stanowi to mamy państwo z kamieni kupy i tektury !! Klimatu nie ma co do tego mieszać bo nie zależy od nas. Na szczęscie pozostaje jeszcze prysznic. Nawet ten bez wody a bardzo zimny :-((

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.