Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Tegoroczne obchody Dni Europy były inne niż zwykle – wszystko z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Ale to nie znaczy, że nic się nie działo. Mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu, obejrzeć film o dwumieście, a lokalni samorządowcy wzięli udział w internetowej akcji pod hasłem „Jestem Europejczykiem”. 

Dzień Europy

Burmistrz i jego zastępczyni podkreślają, że są Europejczykami (fot. UM Słubice)

Podwójny jubileusz

Tegoroczne obchody Dnia Europy miały mieć szczególny charakter ze względu na podwójny jubileusz. 9 maja 2020 przypadła 70. rocznica podpisania Deklaracji Schumana, która zapoczątkowała tworzenie Unii Europejskiej. To miało być także 10. wspólne świętowanie tego dnia przez Słubice i Frankfurt.

- Wraz z dwudziestoma niemieckimi i polskimi partnerami, przygotowaliśmy program dla mieszkańców i gości z regionu. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa nie mogliśmy świętować w tradycyjny sposób – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik urzędu miejskiego w Słubicach.

Jesteśmy Europejczykami

Przedstawiciele gminy postanowili uczcić ten dzień w inny sposób. Przyłączyli się do akcji zaproponowanej przez Urząd Marszałkowski w Zielnej Górze., która polegała na publikowaniu w mediach społecznościowych zdjęć z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem”.

Wspólną fotkę opublikowali m.in. burmistrzowie Słubice i Frankfurtu Mariusz Olejniczak i Rene Wilke oraz ich zastępczynie: Adriana Dydyna-Marycka i Milena Manns.

Film o dwumieście

Kolejny akcentem z okazji Dnia Europy był film przygotowany przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Nagranie zawiera wypowiedzi mieszkańców obu miast (oraz zaproszonych gości) na temat idei dwumiasta oraz Europy.

Film można obejrzeć TUTAJ.

Muzyczne akcenty

W trakcie Dnia Europy mieliśmy tez akcenty kulturalne. Muzycy z obu stron Odry przygotowali i opublikowali w internecie polsko-niemiecką wersję przeboju Marka Grechuty pt. „Dni, których nie znamy” (więcej o tym TUTAJ).

Dzień Europy

Muzycy z Frankfurtu zagrali z okazji Dnia Europy

Była też muzyka w bardziej realnej formie - przed halą koncertową we Frankfurcie zespół instrumentów dętych „Brix Bras” wchodzący w skład Brandenburskiej Orkiestry Państwowej zagrał m.in. hymn Unii Europejskiej (więcej TUTAJ).

Apel o jedność Europy

O jedności Europy zaapelowało również Centrum Informacji Europe Direct z Frankfurtu nad Odrą (EDIC). Pracownicy centrum na swojej stronie wystosowali apel pod hasłem „Mimo dystansu, wspólnie dla Europy”.

- Jesteśmy regionem, w którym ludzie z Niemiec i Polski dzień w dzień angażują się transgranicznie, spotykają, pracują razem, realizują wspólne projekty, wspólnie świętują, przyjaźnią się. Wszystko to za sprawą UE stało się niespostrzeżenie normalnością, za którą szczególnie dzisiaj tak bardzo tęsknimy i którą doceniamy – czytamy w apelu (więcej TUTAJ).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.