Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Na ulicach Słubic pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W naszym mieście mają konkretnie zadanie do wykonania. Będą pilnować osób przebywających w kwarantannie. Tej, niestety, nie wszyscy przestrzegają.

WOT

Wojska Obrony Terytorialnej wspomogą policję (fot. archiwum WOT)

- Decyzja o ich wysłaniu do naszego miasta wynika z faktu, że niestety nie wszyscy przestrzegają domowej kwarantanny. Takie osoby potrafiły wyjść na zakupy czy po papierosy. To skrajnie nieodpowiedzialne – przekazał naszej redakcji burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

Żołnierze na ulicach

Jak wyjaśnia burmistrz, żołnierze posiadają bieżące informacje na temat osób, które bezwzględnie powinny przebywać w domu na zaleconej przez służby kwarantannie. Mundurowi będą ich pilnować, aby go nie opuszczały.

Ma obowiązywać zasada „zero tolerancji”, a każdy, kto złamie zakaz, mocno odczuje to w portfelu. Decyzją rządu kara za nieprzestrzeganie kwarantanny to teraz 30 tys. zł.

- Dlatego proszę się nie dziwić i nie martwić, jak zobaczycie uzbrojonych żołnierzy. Będą nam pomagać, aby było bezpiecznie – podkreśla burmistrz.

Żołnierze będą pracować w 12-godzinnych zmianach aż do odwołania. W pilnowaniu osób poddanych kwarantannie wspomogą policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Slubicach, którzy zajmują się tym od początku epidemii.

Ile osób w kwarantannie?

Zapytaliśmy burmistrza o ilość osób przebywających w kwarantannie na terenie naszego miasta. -  Nie mogę udzielać informacji na temat osób poddanych kwarantannie. To leży w gestii Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – odpowiedział.

Sprawdziliśmy. Niestety, sztab nie podaje danych w rozbiciu na miasta i powiaty, jedynie w skali całego województwa lubuskiego.

Stan na 22 marca to 321 osób poddanych kwarantannie (podejrzenie zakażenia) i 764 osób z nadzorem epidemiologicznym (są to m.in. osoby tzw. drugiego kontaktu). Hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest 13 osób.

Bądźmy odpowiedzialni

I na koniec burmistrz apeluje do mieszkańców: „Szanujmy się nawzajem, bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Stosujmy się do zaleceń, które obecnie panują”.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 uczciwy 2020-03-23 22:54
A jak ktos mieszka sam to co czlowieku?kto mu pojdzie po zakupy terytorialni?Moge im dac kartke zrobia mi zakupy?Odpiwiedz czlowieku czy ty wiesz ile ludzi mieszka samotnie?
#2 Bogdano 2020-03-24 08:03
W artykule brak jest informacji, ilu tzw. żołnierzy skierowano do Słubic oraz z jakiego województwa. Zadam pytanie, które nurtuje wiele osób. W jakim celu ci terytorialsi są uzbrojeni w tzw. broń długą? Czy do udzielenia pomocy osobom potrzebującym oraz przebywającym na kwarantannie potrzebna jest widoczna broń? Czy np. przy zagrożeniu powodzią (tak, jak to było w 1997 r.) też byliby uzbrojeni w broń długą? Myślę, że już niedługo w telewizji słubickiej ukaże się propagandowy reportaż, jak to ci tzw. żołnierze pomagają mieszkańcom Słubic.
#3 Tomasz_S 2020-03-24 08:42
Do @uczciwy. Napisz mi proszę, bo nie wiem czy dobrze Ciebie rozumiem. Czyli, jeżeli ktoś mieszka sam i jest na kwarantannie, to może wyjść do sklepu, bo musi kupić coś do jedzenia?

Jeżeli to miałeś na myśli, to jest to absurd. Jeżeli ktoś mieszka sam, to ma pewnie sąsiadów/znajomych/kgoś z rodziny? Jeżeli faktycznie nikogo nie ma, to ma telefon i może poinformować odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, albo tak jak sam zasugerowałeś, poprosić WOT o pomoc przy zrobieniu zakupów.

Ludzie muszą brać odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale też za ludzi, z którymi będą się spotykać, wychodząc sobie na zakupy.
#4 szunia 2020-03-24 13:00
Z jednej strony kwarantanna musi być przestrzegana i tu nie ma pola do dyskusji. Z drugiej - trzeba zaspokoić potrzeby osób samotnych (tak, są takie). Mam nadzieję, że strażnicy w tym pomogą, jeśli nie osobiście, to chociaż ułatwią. Czy jakieś sklepy w Słubicach oferują zakupy z dostawą do domu?
#5 Tomasz_S 2020-03-24 13:16
Dzisiaj czytałem, że Biedronka planuje rozpocząć dostarczanie zakupów dla osób starszych:
businessinsider.com.pl/finanse/handel/koronawirus-ulatwienia-dla-seniorow-w-biedronce-i-tesco/gk63hy3
#6 ja28rek 2020-03-25 06:52
Ludzie przestrzegajcie kwarantanny do jasnej ciasnej! Im bardziej weźmiemy się za siebie tym szybciej to się skończy. Trzeba pamiętać o ludziach, którzy umrą prze właśnie takie coś co się wyprawia. A jak dalej nie będzie skuteczne przestrzeganie kwarantanny to trzeba wkońcu zacząć wystawiać mandaty za złamanie kwarantanny. W tej chwili to 5000zł ale mają podnieść do 30000zł.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.