Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Wracamy do tematu koronawirusa, który na całym świecie wzbudza coraz większe obawy. Przypadki zachorowań odnotowywane są w kolejnych krajach europejskich. W Słubicach obserwowane są osoby, które wróciły z Chin i Włoch.

Koronawirus

Jak na razie w Polsce oficjalnie nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, ale jak twierdzą eksperci to tylko kwestia czasu. Służby sanitarne w całym kraju są postawione w stan gotowości. Równolegle prowadzą kampanię informacyjną, głównie dotyczącą zasad postępowania w przypadkach powrotu z krajów wystąpienia wirusa.

Wrócili z Chin i Włoch

W Słubicach domowej kwarantannie poddany był obywatel Chin, który ponad 2 tygodnie temu wrócił ze swojej ojczyzny. Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słubicach, nie stwierdzono u niego objawów zakażenia i czuje się dobrze. Jest zdrowy i niedługo ma wrócić do pracy i normalnego funkcjonowania.

Obserwacji Sanepidu jest poddana także grupa słubiczan, która niedawno przebywała we Włoszech na wyjeździe turystycznym. Nie mają żadnych objawów chorobowych. Zostali poinstruowani przez Sanepid o zasadach bezpieczeństwa i odpowiedniego postępowania.

Zadzwoń do Sanepidu

- Jeśli byłeś w krajach wystąpienia koronawirusa, szczególnie w północnych Włoszech, Chinach czy Korei Południowej, należy telefonicznie powiadomić o tym naszą placówkę. Podpowiemy ci, co dalej robić - wyjaśnia Krzysztof Dobrowolski ze słubickiego Sanepidu. Dzwonić można pod numery: 95 758 20 03 lub 95 758 20 04 (dodatkowy telefon alarmowy 668 857 072).

Osoby, które po powrocie z takich krajów, mają objawy w postaci gorączki, kaszlu, duszności czy problemów z oddychaniem, powinny jak najszybciej powiadomić o tym służby medyczne, najlepiej najbliższy szpital lub oddział zakaźny. Tu zostanie określony dalszy tryb postępowania.

Służby przygotowane

A co w przypadku, gdyby stwierdzono na terenie powiatu słubickiego przypadki zakażenia koronawirusem?

- Jesteśmy przygotowani, gdyby sytuacja zrobiła się poważna. Są odpowiednie procedury, mamy wyznaczone i przygotowane miejsce, gdzie możemy poddawać zakażonych kwarantannie. Na razie nie ma jednak żadnych powodów do obaw - uspokaja dyrektor placówki Jadwiga Caban-Korbas.

Pamiętajmy o higienie

Słubicki sanepid apeluje o to, aby zachować rozsądek i pamiętać o podstawowych zasadach higieny, tych samych co w przypadku wirusa grypy. Szczególnie ważne jest odpowiednie i dokładne mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzkich, niekichanie na drugiego człowieka.

Bieżące informacje o koronawirusie można śledzić na stronie www.gis.gov.pl.

Komentarze   

#1 Wiesław 2020-02-27 17:29
Niestety, taka zdalna obserwacja to za mało. Wirus nie będzie siedział w domu. Służby będą zawsze krok do tyłu. Zanim człowiek się zorientuje, że ma objawy to zdąży zakazić kolejnych. A ci kolejnych. Świat zmierza ku zagładzie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.