Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Warsztaty z interpunkcji, poznawanie świata przyrody w powiększeniu czy zwiedzanie wystawy poświęconej Bitwie Pod Kunowicami – to kilka z atrakcji, jakie dla mieszkańców Słubic przygotowało Collegium Polonicum. Uczelnia kolejny raz włączyła się w akcję Urzędu Marszałkowskiego „Weekendowy Szlak Naukowy”.

Dni otwarte CP

Celem „Weekendowego szlaku naukowego” jest promowanie miejsc związanych z szeroko rozumianą nauką - od dziedzin ścisłych po artystyczne łącznie z różnymi innowacjami oraz pokazanie, w jaki sposób wykorzystywane są w naszym regionie fundusze Unii Europejskiej.

Do akcji Urzędu Marszałkowskiego jak co rok włączyły się lubuskie uczelnie, firmy, biblioteki i inne instytucje. W tym gronie znalazło się również Collegium Polonicum, które swoje naukowe propozycje przygotowało we współpracy z uczniami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego.

Co będzie się działo w Colpolu? Poniżej program

22.11.2019, PIĄTEK

9:00-12:30
, sala nr 24 - warsztaty interpunkcyjne, prowadzący: dr Jan Zgrzywa.

Warsztaty mają zwrócić ich uczestnikom uwagę na interpunkcję, która jest piętą achillesową użytkowników polszczyzny. Programy komputerowe wyłapują usterki ortograficzne, jednak nie potrafią korygować błędów interpunkcyjnych. Dlatego żeby bezbłędnie pisać, warto znać podstawowe zasady, które to umożliwią.

10:00, czytelnia biblioteki CP - „Przedpołudnie (lub południe) z literaturą w tłumaczeniu”, prowadząca: dr Agnieszka Brockmann.

Dlaczego Zbigniew Herbert pisał „miłosne” listy do Karla Dedeciusa? Jak wyglądają wycinanki Wisławy Szymborskiej? I kto wprowadził Olgę Tokarczuk na rynek niemiecki? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy zajęć zaglądając do zbiorów Archiwum Karla Dedeciusa w Collegium Polonicum w Słubicach.

12.00 - prezentacja Collegium Polonicum razem z wycieczką po uczelni.

13:30-15:00, sala nr 28, szkoła eksperymentów – warsztaty, prowadzący: uczniowie ULO.

Celem zajęć jest pokazanie ciekawych i zarazem prostych eksperymentów pozwalających na lepsze zrozumienie otaczających nas zjawisk oraz zaprezentowanie miłej i ciekawej strony lekcji chemii.

15:00-16:30, sala nr 28 - niezwykły świat makro - prezentacja połączona z warsztatami, prowadzący: prof. Andrzej Pukacz.

Celem zajęć jest pokazanie świata przyrody w powiększeniu – perspektywy nieznanej większości obserwatorów. Oprócz prezentacji multimedialnej słuchacze będą mogli sami doświadczyć jam zmienia się świat w powiększeniu mikroskopu.

24.11.2019, NIEDZIELA

12:00, hol przy wejściu głównym - zwiedzanie wystawy poświęconej 260 rocznicy bitwy pod Kunowicami, prowadzący: dr hab. Grzegorz Podruczny, prof. UAM.

W tym roku przypada 260 rocznica bitwy, którą pod Kunowicami stoczyła armia pruska z wojskami koalicji rosyjsko-austriackiej. Wydarzenie to jest od 2009 roku badane przez dr hab. Grzegorza Podrucznego. Ich efektem było odkrycie ponad 11 tysięcy zabytków. Niektóre z nich będzie można zobaczyć na prezentowanej wystawie.

---

Więcej o wydarzeniu i cały program znajdziecie na www.szlaknaukowy.lubuskie.pl.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.